V seriáli 50 osobností prináša redakcia EReportu portréty ľudí, ktorí sa v nedávnej minulosti mimoriadne zaslúžili o rozvoj Slovenska. Vedci, významní ľudia priemyslu, novinári, umelci aj ďalší, o ktorých možno nepočujete každý deň. Často pre ich skromnú pracovitosť. A predsa patria k tomu najlepšiemu, čo doma máme.
Aj na Slovensku sa robí výskum, ktorý sa týka doslova hraníc ľudského poznania. Jednej takej oblasti sa dotýka výskumná činnosť Martina Venharta, ktorý sa pred niekoľkými dňami stal novo zvoleným predsedom Slovenskej akadémie vied.
Martin Venhart patrí ku generácii pomerne mladých, no na medzinárodnej scéne známych vedcov. Venuje sa výskumu atómového jadra. Aj vďaka projektom, v ktorých sa Venhartpohybuje, dnes začínajú byť procesy v jadre – ktoré, mimochodom nemá tvar gule, ako sa bežne učí, ale skôr niečoho ako ragbyová lopta – presnejšie zmapované.
Krehká Tatra
Venhart, ktorý pôsobí na Fyzikálnom ústave SAV, v roku 2011 navrhol prvý slovenský experiment vo svetoznámom CERN-e. A to sledovanie deformácií jadra v momentoch vzniku atómu, pri ktorých vzniká aj špecifické žiarenie, na urýchľovači ISOLDE. So spolupracovníkmi navrhol špeciálny spektrometer, ktorý nazvali Tatra.
„Hlavne ten prenos bol vždy náročnou operáciou,“ smeje sa dnes. Komplikované zariadenie bolo treba vždy rozložiť, previezť do Ženevy, a to pomerne bežnou dodávkou, a zložiť. A potom rozložiť a znovu prevoz.
Venhart má úzku vedeckú spoluprácu s Univerzitou vo fínskom Jyväskylä a s iThemba Labs v Kapskom Meste (Juhoafrická republika).
Práve možnosť úzko spolupracovať s mladými, nadšenými vedcami, z rôznych krajín si Venhart mimoriadne cení a považuje za krásne privilégium.
V ostatých rokoch mu ale čoraz viac práce zaberá administratíva. Dlhšie pôsobí v predsedníctve našej najprestížnejšej vedeckej organizácie, od roku 2021 je jej prvým podpredsedom.
Po nedávnom zvolení za predsedu ho ešte musí odobriť vláda a vymenovať prezident SAV. Žezlo prevezme zrejme v januári.
Vedec tanečník
Fyzika pritom nebola pôvodne jeho obľúbeným predmetom, a to napriek tomu, že jeho otec v oblasti jadrovej fyziky pôsobil, v elektrárni Jaslovské Bohunice. Postupne si k nej však našiel cestu.
Podobne ako iní špičkoví vedci, aj Martin Venhart má zaujímavé skúsenosti zo sveta. Okrem spolupráce v spomínanom Fínsku a Južnej Afrike pôsobil aj v Belgicku (Leuven) a v anglickom Liverpoole. Drvivá väčšina jeho činnosti je ale zviazaná so Slovenskom, kde vyštudoval MatFyz, a neskôr sa dlhé roky venoval výskumu v SAV.
Mohlo by vás zaujímať:
Vo voľnom čase sa rád venuje spoločenským tancom, so svojou manželkou Jankou (mimochodom, je riaditeľkou Potravinárskej komory Slovenska). Radi napríklad navštevujúbál organizovaný Rakúskou akadémiou vied.
Zdroj: eReport, vedanadosah
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
SERIÁL 50 osobností: Nastupujúci predseda SAV – jadrový fyzik Martin Venhart