eReport.sk
Izrael zažíva ťažké časy.
Netanjahu údajne odložil  prejav k národu, ktorý mal podľa medializovaných informácií predniesť v pondelok dopoludnia. Foto: TASR/AP

V Izraeli vyhlásili generálny štrajk. Netanjahu odložil plánovaný prejav, hrozí rozpad vlády

Izrael zažíva ťažké časy. Vedenie izraelských odborov Histadrut v pondelok vyzvalo na okamžitý generálny štrajk proti vládnemu návrhu reformy v justícii, ktorý v krajine vyvolal masové protesty, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Ako spresnil izraelský spravodajský web i24, generálny štrajk na protest proti súdnej reforme oznámil líder Všeobecnej federácie pracujúcich v zemi Izrael (Histadrut) Arnon Bar-David.

Spresnil, že štrajk sa začne už v priebehu pondelka, ak premiér Benjamin Netanjahu neoznámi zastavenie revízie súdnictva.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Izraelskí policajti zasahujú vodným delom na rozohnanie izraelských demonštrantov, ktorí blokujú diaľnicu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive 25. marca 2023.
  2. Izraelský policajt sa bije s demonštrantmi, ktorí sa pokúšajú blokovať hlavnú cestu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy nového premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive.
  3. Izraelský prezident Jicchak Herzgo v pondelok vyzval vládu, aby okamžite zastavila legislatívny proces súvisiaci so spornou reformou justície
  4. Zabíjal iránsky dron?

Odchod z koalície

Web i24 súčasne informoval, že Netanjahu údajne odložil  prejav k národu, ktorý mal podľa medializovaných informácií predniesť v pondelok dopoludnia.

Dôvodom odkladu je podľa médií fakt, že Netanjahuov koaličný partner, minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir zo strany Židovská sila (Ocma jehudit), hrozí odchodom z koalície, ak sa legislatívny proces schvaľovania reformy súdnictva zastaví.

Zákon čaká záverečné čítanie

Medzičasom parlamentný výbore pre ústavu, právo a spravodlivosť v pondelok dopoludnia schválil kontroverzný vládny zákon, ktorý výrazne politizuje výbor pre výber sudcov a dáva vládnej koalícii takmer úplnú kontrolu nad všetkými vymenúvaniami sudcov v Izraeli.

Návrh teraz ide na záverečné čítanie v pléne Knesetu, informoval spravodajský web Times of Israel (TOI).

Už aj odbory

Generálny štrajk sa dotkne aj sektoru zdravotníctva, avizoval Bar-David. „Obchodné centrá a továrne sa zatvoria,“ spresnil.

Odbory v Izraeli sa doteraz otvorene neangažovali v demonštráciách proti ďalekosiahlym návrhom vlády na zmeny v justičnom systéme. V minulosti však mali štrajky Histadrutu – za mzdy alebo zlepšenie podmienok vo verejnom sektore – veľký vplyv na krajinu a jej hospodárstvo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Izraeli vyhlásili generálny štrajk. Netanjahu odložil plánovaný prejav, hrozí rozpad vlády

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti