eReport.sk
Predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe.
Predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe. Zdroj: tasr

Izrael asi škrípe zubami. Nórsko je pripravené uznať palestínsky štát


Izrael je presvedčený, že pod ochrannými krídlami USA môže všetko. Aj zabíjať nevinné civilné obyvateľstvo Palestíny, vrátane žien a detí, aj sa pokúšať o genocídu ľudu, ktorý už stáročia nenávidia. Ako sa ale ukazuje, vo svete sú aj takí, ktorí sú pripravení palestínsky štát uznať.

Podobne zmýšľajúcich je viac

Nórsko je pripravené spolu s ďalšími krajinami uznať palestínsky štát, uviedol v piatok nórsky premiér Jonas Gahr Störe počas návštevy španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, ktorý je tento týždeň na turné v Poľsku, Írsku a Nórsku, aby s predstaviteľmi týchto krajín prediskutoval otázku uznania Palestíny. Informovala o tom agentúra AFP. Nórsky premiér v tejto súvislosti poznamenal, že takéto rozhodnutie by sa muselo prijať v úzkej koordinácii s „podobne zmýšľajúcimi krajinami“.

Nórsko je pripravené spolu s ďalšími krajinami uznať palestínsky štát. Takéto rozhodnutie by sa muselo prijať v úzkej koordinácii s „podobne zmýšľajúcimi krajinami“

Jonas Gahr Störe, nórsky premiér

Nórsky parlament prijal ešte v novembri minulého roka vládny návrh, podľa ktorého má byť krajina pripravená uznať nezávislý palestínsky štát. Störe však v piatok uviedol, že presný časový rámec pre tento krok ešte nebol stanovený. Sánchez tému palestínskej štátnosti nastolil aj počas minulotýždňovej návštevy Jordánska, Saudskej Arábie a Kataru, kde naznačil, že Španielsko by mohlo uznať Palestínu ako štát do konca júna.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. gaza, izrael, palestína

V marci podpísal Sánchez spolu so svojimi írskymi, maltskými a slovinskými náprotivkami spoločné vyhlásenie, v ktorom oznámili, že sú pripravení uznať palestínsky štát, ak by to pomohlo k vyriešeniu konfliktu. Sánchez je kritikom Izraela od začiatku izraelskej ofenzívy po útoku Hamasu zo 7. októbra. Pri izraelskej odvetnej ofenzíve v Pásme Gazy zahynulo najmenej 33.360 ľudí, väčšinou ženy a deti, uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládanom hnutím Hamas.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Izrael asi škrípe zubami. Nórsko je pripravené uznať palestínsky štát

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: