tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
N

Inflácia ovplyvní i začiatok školského roka: Za pomôcky pre žiakov si poriadne priplatíme!

Začiatok nového školského roka býva pre rodiny školopovinných detí finančne náročný. Tento rok to, navyše, podčiarkuje aj vysoká inflácia. Tá sa premietla do plošného zdražovania vrátane zošitov aj učebníc. Inflácia sa zároveň dotkne aj vreckového detí.

Len samotná príprava žiakov do školy stála podľa Poštovej banky rodičov minulý rok v priemere 200 až 300 eur a tento rok to bude ešte drahšie. Ak sa prirátajú nevyhnutné veci ako zošity či niektoré učebnice, suma za kompletnú výbavu pre školáka sa môže vyšplhať ešte vyššie.

Rodičia majú obavy

Opodstatnenosť obáv rodičov z nákladnejšieho úvodu školského roka podľa banky potvrdzujú aj údaje zo štatistického úradu. Podľa dostupných informácií vzrástli medziročne ceny napríklad farbičiek, pier či papúč o takmer 12 %, školských zošitov v priemere o 15 %, ceruziek o viac ako 21 %. „Výbava pre školáka tak môže predstavovať pre rodinný rozpočet podstatne vyššiu záťaž než v minulosti,“ upozornila hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.

Použijú predošlé pomôcky

Takmer 60 % rodín pri výbave pre školákov podľa prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku využije to, čo z predchádzajúcich rokov deťom zvýšilo, a dokúpi len nevyhnutné veci. Len menej ako tretina slovenských rodičov bude nakupovať úplne všetko nové.

Podľa prieskumu 44 % rodičov predpokladá, že s nadchádzajúcim školským rokom minie na zabezpečenie potrieb pre školáka v priemere o 50 až 100 eur viac než vlani. Približne 20 % opýtaných odhaduje, že do svojich školopovinných detí v septembri zainvestuje viac až o dve stovky. Naopak, štvrtina rodičov si myslí, že ich náklady nebudú v porovnaní s minulým rokom vyššie ako 50 eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf KDH Milan Majerský (v popredí).
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  3. Nemecká hranica
  4. Ilustračná snímka

Nákup nových vecí pre školákov preferujú rodičia najmä v Banskobystrickom, Nitrianskom a Košickom kraji, kde sa k tejto možnosti prikláňa viac ako 35 % opýtaných. Najšetrnejší sú, naopak, ľudia z Prešovského a Trenčianskeho kraja.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Inflácia ovplyvní i začiatok školského roka: Za pomôcky pre žiakov si poriadne priplatíme!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku