tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ján Herák (OĽaNO)
Ján Herák (OĽaNO). Foto: tasr

Ide mu o prachy? Herák sa mandátu stále nevzdal, ani koaliční poslanci nechápu: Klamať by sa nemalo!

Prečo sa stále nepobalil a neodišiel z parlamentu, tak ako sľúbil? Bývalý poslanec OĽANO Ján Herák, ktorý čelí vážnemu obvineniu zo sexuálneho zneužívania dieťaťa ešte 9. júna tvrdil, že sa „k dnešnému dňu“ vzdá svojho poslaneckého mandátu. Doteraz tak ale neurobil, čudujú sa tomu aj jeho bývalý kolegovia z najsilnejšieho koaličného hnutia. A čo na to samotný Herák? Jeho vysvetlenie zrejme mnohých nepresvedčí.

Ján Herák, ktorý bol do Národnej rady (NR) SR zvolený ako poslanec za hnutie OĽANO, trvá na záväzku vzdať sa mandátu poslanca. Národná rada zatiaľ podľa slov odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR zatiaľ nemá vedomosť o tom, že by Herák podal písomné rozhodnutie o vzdaní sa mandátu. Herák uviedol, že tak urobí k 30. júnu tohto roka.

Tvrdí, že má čosi rozpracované

„Môj záväzok vzdať sa mandátu poslanca NR SR platí. Vzhľadom na množstvo rozpracovaných projektov sa mandátu poslanca NR SR vzdám k 30. júnu 2021. Tento čas využijem na komunikáciu s partnermi, s ktorými sme projekt pripravovali a realizovali,“ vysvetli Herák. Dodal, že rozpracované legislatívne návrhy, najmä v sociálne oblasti, plánuje odovzdať kolegom z OĽANO.

To, že odíde z parlamentu sľuboval ešte 9. júla

Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR vysvetlil, že poslanec parlamentu sa môže podľa Ústavy SR mandátu vzdať osobným vyhlásením na schôdzi NR SR. „Ak mu v tom bránia vážne okolnosti, môže tak urobiť písomne do rúk predsedu NR SR, v takom prípade mandát poslanca zaniká dňom doručenia písomného rozhodnutia o vzdaní sa mandátu poslanca predsedovi NR SR,“ dodal odbor.

Herák v stredu 9. júna oznámil, že sa svojho poslaneckého mandátu vzdáva „k dnešnému dňu“. Medzičasom sa však začala riadna schôdza parlamentu a mandátu sa stále nevzdal, upozornila v piatkovom večernom spravodajstve TV Markíza.

Pellegrini: Na schôdzi už mal sedieť jeho náhradník

„Ja som si všimol, že bol medzi ospravedlnenými čítaný ráno, tak som myslel, že to je nejaká chyba. Je to veľmi zvláštne a klamať by sa nemalo, keď niekto povie, že odstupuje, tak by mal odstúpiť,“ reagoval pre televíziu koaličný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Svoj názor na situáciu s (ne)odstúpením Heráka pridal aj nezaradený poslanec Peter Pellegrini (Hlas-SD): „Vzhľadom na jeho vyhlásenie, už toto vzdanie sa malo byť dávno doručené do rúk predsedu národnej rady a na tejto schôdzi už mal sedieť jeho náhradník.“

Vetrák: Ja by som to urobil v deň tlačovky

„Asi by bolo fér a bolo by fajn, keby to urobil čím skôr,“ komentovala situáciu poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. Poslanec OĽANO Tomáš Šudík tvrdil, že informáciu o tom, že Herák sa stále z parlamentu oficiálne nepobalil, zistil tento týždeň a bol z nej prekvapený: „Ale ak mám dobré informácie, tak pán Herák sa vzdá k 1.júlu a odvtedy už poslancom národnej rady nebude, verím, že tak aj spraví, keď to takto sľúbil,“ uviedol Šudík, donedávna Herákov kolega z poslaneckého klubu Matovičovho hnutia. Šudík na priamu otázku televíznej redaktorky, či Herák neodišiel z parlamentu hneď kvôli „plnej výplate“ reagoval: „Neviem vám povedať, prečo to takto spravil.“ Na podobnú otázku o možnej finančnej motivácii Heráka vytrvať v pozícii poslanca až do konca mesiaca reagoval aj ďalší poslanec OĽANO Milan Vetrák. „Budem hovoriť za seba. Ja keby som hovoril, že sa vzdávam mandátu, tak to urobím v ten deň, keď ohlásim na tlačovke, že sa vzdávam mandátu. Ale nechcem súdiť ostatných, je to dosť neštandardné, nerozumiem celkom tomu, prečo si posunul ten dátum,“ netajil svoje prekvapenie nad situáciou Vetrák.

Už je známe, kto Heráka v pléne nahradí

Herák oznámil vzdanie sa mandátu začiatkom júna v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho obvinení zo zneužívania maloletej osoby. Svojím rozhodnutím chce podľa vlastných slov chrániť rodinu a obvinenia odmieta. Herák si po medializovaní informácií koncom mája pozastavil členstvo v klube OĽANO. Vzhľadom na podozrenia ho neskôr vyzvali na vzdanie sa mandátu koaličné strany SaS i Za ľudí. Za správne riešenie to považovalo aj OĽANO.

Podľa komunikačného oddelenia hnutia OĽANO by mal na miesto Heráka nastúpiť do NR SR ako náhradník Sebastián Kozarec.  

Zdroj: tasr/ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ide mu o prachy? Herák sa mandátu stále nevzdal, ani koaliční poslanci nechápu: Klamať by sa nemalo!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku