eReport.sk
Ján Hrubala. Foto: tasr

Čo odkázal Hrubalovmu súdu senát najvyššieho súdu? Bárdy to povedal bez servítky!

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje utorkové rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu (NS) SR v prípade zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za významný moment pre spravodlivosť a právny štát. Žilinka prostredníctvom hovorcu Generálnej prokuratúry SR Dalibora Skladana reagoval na rozhodnutie NS SR, ktorý zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020. Verdiktom boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová.

“Berieme na vedomie utorkové rozhodnutie NS SR, počkáme si na jeho písomné odôvodnenie a senát učiní Trestným poriadkom predpísané kroky,” uviedol predseda ŠTS Ján Hrubala. Osobne nepozná zatiaľ zdôvodnenie. Utorkové verejné zasadnutie celé nesledoval a podľa vlastných slov si raz za čas zapol on-line prenos. “Pre nás toto nie sú relevantné informácie. Dôležité je to, čo bude napísané v odôvodnení,” zdôraznil Hrubala.  

Bárdy: ŠTS sa bude ťažko čítať odôvodnenie

Rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka je pre šéfredaktora portálu Aktuality Petra Bárdyho malé víťazstvo spravodlivosti. Je rád, že NS SR prípad vrátil späť pôvodnému senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Podľa Bárdyho to znamená, že sa tam nenašli dôkazy nasvedčujúce tomu, že senát rozhodoval v zlej viere.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. – Foto: tasr

Bárdy si myslí, že senátu ŠTS sa bude ťažko čítať odôvodnenie NS, ktorým vracia prípad späť. “Senát NS ich označil za nekompetentných a nepripravených, neschopných čítať kontextovo a riešiť dôkazy ako celky. Namiesto toho, aby ich vyťahovali izolovane a vyhodnocovali. Touto veľmi nepresnou taktikou dosiahli výsledok, ktorý nebol spravodlivý,” poznamenal. 

NS SR v utorok vec vrátil späť na ŠTS. Zároveň uznal obžalovaného Tomáša Szabóa za vinného v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára.

Odvolací súd v utorok rozhodoval o odvolaniach v kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice  Kušnírovej. Senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková sa zaoberal odvolaniami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, Szabóa či poškodených, respektíve ich splnomocnencov voči rozsudku ŠTS zo septembra 2020. ŠTS vtedy oslobodil spod obžaloby Mariana Kpčnera a Alenu Zsuzsovú. Szabóa uznal za vinného, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára, a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport