eReport.sk
Foto: tasr

Oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej sa nekoná! Najvyšší súd vrátil prípad Kuciak do Pezinka

Najvyšší súd zrušil pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zrušil tým oslobodzujúci verdikt pre Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú a vec nariadil znovu prejednať na prvostupňovom súde. Zároveň právoplatne odsúdil Tomáša Szabóa.

Senátu najvyššieho súdu na čele s predsedom Petrom Paludom sa tak nestotožnil s rozhodnutím senátu ŠTS v Pezinku. „Vec obžalovanej Aleny Zsuzsovej a Mariána Kočnera sa v časti v ktorej ich prvostupňový súd oslobodil spod obžaloby a v časti vo výroku o treste obžalovaného Mariána Kočnera skutok číslo jedna, vracia súdu prvého stupňa, aby v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol,” prečítal verdikt Paluda.

Tomáš Szabó podľa súdu spáchal úkladnú vraždu Petra Molnára a senát mu potvrdil trest 25 rokov a prepadnutie časti majetku. Zaradili ho do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.

Na odvolacie konanie prišiel Marián Kočner a Tomáš Szabó, Alena Zsuszová požiadala o konanie v jej neprítomnosti. Na zasadnutí sa dostavili aj rodiny Kuciaka a Kušnírovej. Prítomné boli aj desiatky novinárov zo slovenských i zahraničných redakcií.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. – Foto: FB IM

Prokurátor navrhol nový dôkaz

Na začiatku septembra 2020 oslobodil senát súd v Pezinku oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a snúbenice obžalovaných Kočnera a Zsuzsovú. Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Voči verdiktu sa na Najvyššom súde SR odvolal prokurátor, Szabó aj poškodení.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry požadoval, aby najvyšší súd zrušil pôvodný rozsudok a žiadal vrátiť vec späť na špecializovaný súd do Pezinka. Zároveň prokurátor navrhol nový dôkaz a to znalecký posudok komunikácie medzi obžalovanými Kočnerom a Zsuzsovou.

„Okrem iného bolo zistené, že komunikácia obsahuje pasáže, ktoré sa dajú interpretovať inak ako doslovne,” spresnil predseda senátu Peter Paluda s tým, že tieto osoby chceli podľa prokurátora komunikáciu šifrovať tak, aby boli pre tretiu osobu nezrozumiteľné.

Rodičia Jána Kuciaka. – Foto: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport