Už rok na Slovensku bojujeme s pandémiou koronavírusu. Niektoré domácnosti vďaka obmedzeným pracovným možnostiam žijú doslova z ruky do úst. Mnohí odborníci varujú, že chudobní sa prepadajú do ešte väčšej chudoby. A do toho celého začala kolovať správa, že ministerstvo financií chystá doslova likvidačnú daň z nehnuteľností.
O nehoráznom zdanení informovala na svojom profile aj bývalá podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová. „V čase, keď každý kto sa živí svojou prácou má problém prežiť, ľudia doslova padajú na hubu a perspektívy sú ešte omnoho horšie, len sociálny sadista môže zúboženým a nešťastným ľuďom ukradnúť ešte to posledné – strechu nad hlavou. O tom je návrh Hegera, ktorý chce zaviesť „daň z majetku“, podľa ktorého by sme mali platiť 1,6 % ročnú daň z trhovej ceny nehnuteľnosti, nášho majetku,“ tvrdí bývalá politička. Nie je jediná. Informácia o takto nastavenej dani sa šíri po internete aj z iných zdrojov. Výška takejto dane by znamenala, že napríklad ak by ste mali byt či dom ohodnotený na 100 000, daň, ktorú by ste ročne zaplatili štátu by bola vo výške 1 600 eur.
Priplatíme si za nehnuteľnosti? – Foto: ereport
„Taký návrh môže dať naozaj len sociálny sadista, ktorému robí dobre prehlbovať aj tak už veľké utrpenie ľudí,“ rozčuľuje sa Belousovová. Ministerstvo financií sa však bráni. „Ministerstvo financií sa ohradzuje voči opakujúcim zavádzajúcim informáciám ohľadne údajne chystaného drakonického zvýšenia daní z nehnuteľností. Je to hlboko nekorektné a patrí to do kategórie šírenia poplašných správ,“ uviedol rezort financií.
Či a ako sa však bude daň z nehnuteľnosti vyvíjať, je zatiaľ záhadou. „Reforma zdaňovania nehnuteľností na hodnotovom princípe je v súčasnosti vo fáze prípravy koncepcie, ktorá prinesie odpovede aj na spôsoby a postupy zavedenia hromadného oceňovania nehnuteľností. Následné témy týkajúce sa daňovej povinnosti budú známe až po spracovaní koncepčného riešenia,“ zahmlievajú na tlačovom odbore ministerstva financií, pričom šéf rezortu Eduard Heger sľubuje, že to nebude mať negatívny zásah do sociálnej štruktúry slovenskej spoločnosti.
Eduard Heger sľubuje, že dane negatívne neovplyvnia sociálne postavenie ľudí. – Foto: tasr
V tejto súvislosti sme chceli vedieť, či sa pripravujú aj iné daňové zmeny. Opäť sme sa však konkrétnej odpovede nedočkali. „Ministerstvo financií ubezpečuje občanov, že pri akýchkoľvek daňových zmenách zohľadňuje sociálne aspekty a inak to nebude ani pri daňovej reforme. Na Slovensku roky chýbali reformy a aj preto sme začali zaostávať v životnej úrovni za vyspelými krajinami. Teraz ich chceme priniesť, lebo cieľom každej reformy je zlepšiť život občanom v krajine, a nie naopak,“ ubezpečujú z rezortu financií.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hrozí nám astronomická daň z nehnuteľností? Po internete koluje šokujúca správa