eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Hrozí Matovičov koniec? Politologička bez servítky: Je to neznesiteľné vládnutie!

Situácia je poriadne napätá! Zdá sa, že tajný nákup vakcín Sputnik V premiérom Igorom Matovičom rozhneval jeho koaličných partnerov. U niektorých doslova pretiekol pohár trpezlivosti a koaličnému štvorlístku zamávali na odchod. Prekvapivé konanie šéfa vlády spustilo ostrú kritiku politických partnerov, ktorí rokovali pod rúškom noci. Čo to znamená pre budúcnosť koalície?

Nákup očkovacej látky Sputnik V doslova vo vládnej koalícii rozpútal „občiansku vojnu”. Na jednej strane je tvrdohlavý Igor Matovič a na druhej, rozhnevaná časť jeho koaličných partnerov. Tým zrejme už došla trpezlivosť.

Nočné rokovania

Zo včerajška na dnes strana Za ľudí a SaS nelenili a zasadali vo svojich centrálach. Najskôr oddelene a okolo polnoci liberáli navštívili koaličného partnera v ich ružinovskej centrále. Šéf liberálov Richard Sulík sa k problémom v koalícii má vyjadriť dnes po rokovaní vlády. „Asi všetci už vidia, že je to neznesiteľné vládnutie,” povedala priamo politologička Viera Žúborová. Tá podčiarkla, že premiér v súčasnosti hrá bez pravidiel. „Respektíve hrá sa podľa pravidiel Igora Matoviča. Je to v jeho DNA. Celý život ich nedodržiaval, tak prečo čakáme, že ich bude teraz,” myslí si odborníčka.

Potopí vládu opäť Sulík?

Do koaličnej roztržky sa zatiaľ nezapojil Matovičov najbližší spojenec Sme rodina. Významným človekom v koaličnom partnerstve je ale aj šéf SaS Richard Sulík. Ten sa často stáva hromozvodom premiérovej kritiky. Práve Sulík sa berie ako jeden z kľúčových vinníkov pádu vlády Ivety Radičovej. Otázne je či opäť vstúpi do tej istej rieky a potopí vlastnú vládu aj druhýkrát.

Politologička v tom má jasno. „Sulík je už dosť na to skúsený, aby toto nespravil. On je politický hráč a vie, že za odchodom z koalície nemôže stáť on, ale OĽANO a Igor Matovič,” uviedla odborníčka.

Istý koniec?

Koalíciu už dokonca nedávno opustili aj jej prví poslanci. Išlo o straníkov Za ľudí Miroslava Kollára a Tomáša Valáška. Podľa našich informácii sa na odchod chystajú viacerí. Podľa Žúborovej nie je na mieste sa pýtať či vláda vydrží, ale skôr dokedy vydrží. „Nič nenasvedčuje tomu, že by mala vydržať. každým týždňom sú tie problémy markantnejšie. Ak by som sa vás opýtala, čo bolo vo vláde pred dvoma týždňami, čo sa riešilo, tak už nevieme,” reagovala Žúborová k téme.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika