eReport.sk
Na ilustračnej snímke čiastočný pohľad na komplex budov Európskeho parlamentu v Štrasburgu aj s vlajkami členských štátov.
Vlajky členských štátov. Ilustračné foto: tasr/ap

Hrozba terorizmu v EÚ trvá! Uviedol Europol


Terorizmus stále predstavuje skutočné a aktuálne nebezpečenstvo pre Európsku úniu. Vyplýva zo správy o situácii a trendoch terorizmu v EÚ na rok 2022, ktorú v stredu zverejnil Europol. Policajný úrad EÚ v správe pre médiá spresnil, že správa pod názvom TE-SAT 2022 poskytuje najkomplexnejší a najaktuálnejší spravodajský obraz o terorizme v eurobloku.

Správa sa zamerala najmä na džihádistický terorizmus, pravicový terorizmus, ľavicový a anarchistický terorizmus a etnonacionalistický a separatistický terorizmu. Zo správy vyplýva, že v roku 2021 bolo v EÚ zaznamenaných 15 dokončených, zmarených a neúspešných teroristických útokov. Štyri dokončené útoky zahŕňali tri džihádistické útoky a jeden ľavicový útok.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruské vojenské vozidlá sa presúvajú po diaľnici v oblasti kontrolovanej ruskými separatistickými jednotkami pri meste Mariupoľ, na východe Ukrajiny 18. apríla 2022.
  2. Ľudia si prezerajú šiitskú mešitu v juhoafganskom meste Kandahár, v ktorej došlo k samovražednému bombovému útoku v piatok 15. októbra 2021.
  3. Sulíkovi je jeho MEGAKAUZA na smiech
  4. Ilustračné foto


Správa je založená na údajoch, ktoré Europolu poskytli členské štáty EÚ o teroristických útokoch, zatýkaniach a súdnych rozhodnutiach vydaných za teroristické trestné činy.

Výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová v tejto súvislosti uviedla, že zistenia TE-SAT 2022 potvrdzujú, že terorizmus stále predstavuje pre Úniu aktuálne nebezpečenstvo.

„Hoci sa zdá, že naša spoločná práca na zabránení a prevencii útokov má pozitívny účinok, členské štáty EÚ a Europol znepokojujú osamelí aktéri spojení s džihádistickým a pravicovým násilným extrémizmom. V čase geopolitických zmien musí Únia pokračovať vo svojich protiteroristických opatreniach,“ uviedla.

Podľa správy Europolu orgány na presadzovanie práva v krajinách EÚ v roku 2021 zatkli 388 podozrivých z trestných činov súvisiacich s terorizmom. Z toho viac než dve tretiny (260 osôb) boli zadržané pri vyšetrovaní trestných činov džihádistického terorizmu v Rakúsku, Francúzsku a v Španielsku. Súdne konania ukončené v roku 2021 viedli k 423 odsúdeniam za teroristické trestné činy.

Europol skonštatoval, že hlavnými páchateľmi teroristických a násilných extrémistických útokov v Európe zostávajú osamelí aktéri. V roku 2021 boli zmarené aj útoky viacerých jedincov, ktorí útočili sami, sú však spájaní s džihádistickým alebo pravicovým terorizmom a s násilným extrémizmom.

V roku 2021 boli pri dokončených teroristických útokoch použité zbrane, ktoré sa dajú relatívne ľahko získať a nevyžadujú rozsiahle zručnosti na svoje zostavenie alebo použitie. K zbraniam použitým pri vlaňajších útokoch v EÚ patrili nože, vozidlá zrážajúce ľudí a improvizované výbušné zariadenia.

Teroristická propaganda šírená on-line v roku 2021 odrážala aj témy súvisiace s ochorením COVID-19. V niektorých členských štátoch, ale aj krajinách mimo EÚ sa objavil násilný anticovidový a protivládny extrémizmus, ktorý nesúvisí s tradičnými extrémistickými a teroristickými aktivitami. Takéto formy extrémizmu mali podobu otvorených vyhrážok, nenávistných správ šírených on-line a v niektorých prípadoch aj násilia.

Geopolitický vývoj vo svete ovplyvňuje teroristické príbehy a propagandu šírenú v členských štátoch EÚ, zdá sa však, že nové teroristické hrozby zachytené v Únii neboli priamo ovplyvnená prevzatím moci Talibanom v Afganistane. Stúpla však celosvetová pozornosť nábožensky motivovaným povstaniam, čo poskytuje džihádistom spojeným s al-Káidou a so skupinou Islamský štát príležitosti na propagáciu svojich teórií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozba terorizmu v EÚ trvá! Uviedol Europol

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre