eReport.sk
Ján Filc odpovedá na otázky novinárov
Ján Filc odpovedá na otázky novinárov. Foto: tasr

HOKEJOVÉ KORONA ZÁKAZY Majstrovstvá v zajatí pandémie: Toto si o nich myslí extréner Filc!

Po minuloročnej odmlke, kedy museli byť z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zrušené, sú opäť tu. Fanúšikovia sa nevedia dočkať úvodného buly, ktoré odštartuje najväčší hokejový sviatok. Bude sa hrať špeciálny turnaj, so špeciálnymi opatreniami. Pre eReport sa ohľadom priebehu turnaja a opatrení, ktoré budú musieť “naši chlapci” dodržiavať, vyjadril aj tréner “Zlatej generácie” Ján Filc.

Keď sa pred pätnástimi rokmi konal v Rige prvýkrát svetový šampionát v hokeji, počas zápasu medzi Lotyšskom a Kanadou priletela na ľad topánka. Domáci fanúšikovia nespokojní s verdiktmi rozhodcov protestovali tak intenzívne, že v aréne namerali hlučnosť vyše sto decibelov. Takéto scény tohto roku na majstrovstvách, bohužiaľ, neuvidíme. Podľa Filca majú všetky tímy na turnaji rovnaké podmienky a neprítomnosť fanúšikov by nemala byť výraznou nevýhodou: „Každý tím má na turnaji rovnaké podmienky, s ktorými sa musí stotožniť. Mnoho hráčov už absolvovalo sezónu bez divákov, tak sú na to pripravení. Verím, že v priebehu turnaja im bude dovolené ísť na zápas.”

Vytvoria sa “bubliny”

Každý jeden tím musel po prílete do dejiska šampionátu v Lotyšsku podstúpiť sériu testov na prítomnosť koronavírusu. Po priaznivých výsledkoch sa mohli reprezentácie presunúť do hotelov, v ktorých budú počas celého šampionátu ubytovaní a vytvoria svoju vlastnú “bublinu”.

Každý jeden účastník šampionátu musí dodržovať prísne bezpečnostné nariadenia. Týka sa to aj našich reprezentantov. Počas turnaja budú na izbách rozdelení do dvojíc a typické navštevovanie medzi sebou bude prísne zakázané. Tím sa spoločne stretne len počas tréningov a zápasov. Nariadenia organizátorov turnaja dokonca zakazujú účastníkom návštevu mesta.

Foto: ig/hockeyslovakia

Rodiny a priateľky nechali doma

Slovenskí hokejisti si musia v dejisku šampionátu vystačiť sami so sebou, pretože okrem podpory priaznivcov na tribúnach sa nemôžu spoľahnúť v najbližších dňoch ani na osobný kontakt so svojimi rodinami, ktoré kvôli prísnym protipandemickým opatreniam nemôžu spríjemniť hráčom voľný čas.

Foto: ig/hockeyslovakia

Ako vidí šance Slovenska Ján Filc?

„Z môjho pohľadu sa to opakuje už niekoľko rokov, že ideme na majstrovstvá sveta s takto neskúseným mužstvom. Pripadá mi to ako keby sme stále začínali odznova. Slovenský káder je často obmieňaný, chýba mi tam taká tá stabilita, je to typické pre zámorský štýl trénera. V Európe je bežnejšie budovať mužstvo počas celej sezóny,” popísal situáciu v reprezentácii najúspešnejší tréner v hokejovej histórii Slovenska. „Uvidíme, či sa útočná efektivita zvýši a či bude obrana stíhať proti silnejším tímom. Ťažko povedať, bude fajn ak sa nám podarí zobrať body tím silnejším tímom a najmä nestratiť s tými slabšími,” doplnil extréner Filc, ktorý bol trénerom “Zlatých chlapcov” zo Švédska, kde sme sa stali po prvý raz a zatiaľ aj posledný, majstrami sveta

Extréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc – Foto: tasr

Petícia za fanúšikov na majstrovstvách

Okrem bývalého trénera Slovenska Filca, veria v účasť fanúšikov aj ostatní. V Lotyšsku sa dokonca rozbehla petícia, ktorej snahou je dostať divákov na tribúny počas svetového šampionátu. Jej iniciátorom je Eriks Gustavs Tipans a petíciu spustil online formou na webovom portáli. Tipans zdôraznil, že MS v hokeji sú v živote Lotyšov veľmi dôležitou udalosťou.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Aktuálne v športe

Politika

Správy

Celebrity

Šport