eReport.sk
Petra Krištúfková (SME RODINA)
Petra Krištúfková (SME RODINA). Foto: fb/petrakristufkova.

Hnutie Sme rodina navrhuje zákaz predaja a používania petárd, pomôcť ním chce ľuďom i zvieratám

 Hnutie Sme rodina navrhuje zákaz predaja a používania niektorých pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. Má ísť o tzv. petardy, ktorých hlavným efektom je hluk. Zároveň navrhuje spresniť čas používania ostatnej zábavnej pyrotechniky, a to 31. decembra od 18.00 do 24.00 h a 1. januára od polnoci do 2.00 h. Spolupredkladateľka návrhu novely o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii Petra Krištúfková o tom informovala na utorkovej tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Severokórejský vodca Kim Čong-un
  2. Kauza Kuciak pokračovala na súde ďalšími výpoveďami
  3. Nie je korupcia ako korupcia?
  4. Pronárodná politika Orbánovi vychádza

Predkladá ho Krištúfková

„Novela zákona, ktorú som predložila do Národnej rady SR za hnutie Sme rodina, je výsledkom skoro dvojročnej práce pracovnej skupiny pre oblasť veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat, predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,“ načrtla Krištúfková.

Stačilo!

Ako zdôvodnila, výrobky, ktoré chcú zakázať, majú najviac negatívnych vplyvov na ľudí, zvieratá, prírodu a spôsobujú najväčšie škody na majetku.

Poukázala napríklad na negatívny efekt hlučnej pyrotechniky na psychický stav starších ľudí či ľudí s poruchami duševného zdravia, ako aj spoločenské, hospodárske alebo voľne žijúce zvieratá.

OZ

Predsedníčka občianskeho združenia Nádej pre kone a ľudí Lenka Kmeťová upozornila, že v čase odpaľovania pyrotechniky sa zvyšuje riziko ohrozenia aj pre ošetrovateľov hospodárskych zvierat. Rovnako poukázala na úhyn vtáctva.

Predajcovia

Podľa predsedu Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáša Šmitalu ide o obdobnú úpravu zákona, ako má Rakúsko, Nemecko a Holandsko. „Docielime tým, že to nebude likvidačné pre predajcov pyrotechniky, neotvorí sa ešte viac zahraničný trh,“ povedal. Verí tiež v upokojenie verejnosti.

Predseda Slovenskej asociácie pyrotechnických firiem Tibor Lančarič hovorí o kompromisnom riešení. Ubezpečil, že pyrotechnika so svetelným efektom má na trhu zostať.

Valáškov návrh

Na programe aktuálnej schôdze Národnej rady SR je aj návrh novely zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Valáška.

Navrhuje obmedzenie niektorých druhov pyrotechniky kategórie F2 a F3, ktorej hlavným efektom je hluk a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hnutie Sme rodina navrhuje zákaz predaja a používania petárd, pomôcť ním chce ľuďom i zvieratám

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti