HLAS – sociálna demokracia očakáva od úradníckej vlády, aby začala konať a operatívne uhrádzala samosprávam financie na škody spôsobené záplavami.
,,Škody po povodniach nie sú iba výsledkoch intenzívnych dažďov, ale aj nezvládnutia protipovodňových opatrení, zanedbania bežnej správy vodných tokov a zlej správy územia. Sme v situácii, kedy nestačí lamentovať, ale konať. Úradnícka vláda nekoná a jej to jej ďalšie zlyhanie. Ministri si vyberajú dovole ky, namiesto toho, aby napĺňali úlohy, pre ktoré sedia na svojich stoličkách,“ uviedol člen predsedníctva HLASu – sociálna demokracia Michal Kaliňák.
Vyzvala vládu Ľudovíta Ódora
Strana HLAS – sociálna demokracia ešte v máji poukázala na hrozby súvisiace so záplavami a škodami na zdraví aj majetku. Vtedy vyzvala vládu Ľudovíta Ódora, aby operatívne uhrádzala samosprávam financie na škody spôsobené záplavami. „Aj táto výzva prešla úradníckou vládou mlčaním, rovnako, ako aj náš apel na to, aby správcovia povodí začali s riadnou údržbou vodných tokov a umožnili samosprávam ich svojpomocne čistiť na svojom území,“ hovorí Michal Kaliňák, expert strany HLAS pre samosprávy.
Pod ťarchou chýbajúcich peňazí
„Úradnícka vláda nekoná. Prizerá sa tomu, ako budúci rok, na konci marca skončia aktivačné práce. Prizerá sa tomu, ako sa pod ťarchou chýbajúcich peňazí topí Slovenský vodohospodársky podnik, pre ktorý neboli z Plánu obnovy a odolnosti využité financie na potrebnú techniku. A dokonca nevyužíva ani potenciál sociálnych podnikov, ktoré by v rámci protipovodňových prác mohli byť mimoriadne prínosné,“ skonštatoval Kaliňák. HLAS sociálna demokracia má jasnú predstavu o tom, ako predchádzať škodám spôsobeným záplavami.
S technickým vybavením
„Súvisí to napríklad s technickým vybavením správcov povodí, pretože viac ako 40 ročná technika nestačí. Tá má problémy sama so sebou. Ďalším dôležitým krokom bude zavedenie systému včasného varovania napojeného aj na vodné toky v susedných štátoch v rámci prihraničia,“ hovorí Michal Kaliňák. Podľa jeho slov je strana HLAS pripravená presadiť systematickú správu vodných tokov. To vytvorí aj pracovné miesta pre ľudí v evidencii nezamestnaných a využije potenciál sociálnych podnikov.
Mohlo by vás zaujímať
Nepotrebujeme ľudí v evidenciách
„Na jar končia aktivačné práce. My nepotrebujeme ľudí v evidenciách na úrade práce ale tam, kde je čo robiť. Platí to aj o podpore registrovaných sociálnych podnikov, ktorých činnosť sa musí orientovať aj na údržbu vodných tokov a všetky činnosti, ktoré súvisia s protipovodňovými opatreniami,“ dodal Kaliňák. Podľa jeho slov aj situácia s povodňami dokazuje, aký význam má spojenie čiastkových kompetencií rozdelených medzi viacero ministerstiev pod jednu strechu. „Regionálny rozvoj má zmysel vtedy, ak sa všetky kompetencie z jednotlivých ministerstiev sústredia pod jednu strechu, pretože aj na príklade povodní vidíme, že ničia regióny, lebo ministerstvá nedokážu nájsť spoločnú reč a spárovať svoje možností pod jeden balík užitočných riešení,“ dodáva Michal Kaliňák.
Zdroj: TČ
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
HLAS vyzýva Ódora: Samosprávy postihnuté povodňami potrebujú POMOC!