eReport.sk
Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS)
Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS), zdroj: TASR

Historická dohoda na dosah: Slovensko a Maďarsko na ceste k ukončeniu sporu


Vďaka častým konzultáciám medzi Maďarskom a Slovenskou republikou je v roku 2025 väčšia šanca ako kedykoľvek predtým na obojstranne výhodné uzavretie dlhotrvajúceho súdneho sporu v prípade Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Konštatoval to vo štvrtok na Facebooku maďarský rezort energetiky, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Ministerstvo pripomenulo, že vládni splnomocnenci Maďarska a Slovenska v stredu rokovali v Bratislave už piatykrát a hľadali pre obe strany uspokojivý spôsob riešenia sporu. Maďarské záujmy zastupoval Gábor Czepek, ktorý v maďarskej vláde zodpovedá za túto záležitosť od marca 2024. Slovensko naďalej zastupuje vládny splnomocnenec Peter Molda.

Nová nádej na vyriešenie sporu

Šéf slovenského envirorezortu Tomáš Taraba 30. decembra vyhlásil, že je otázkou pár týždňov, kedy bude mať Slovensko na stole finálny návrh dohody s Maďarskom o ukončení 30-ročného sporu v súvislosti s výstavbou Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Finálny návrh dohody by mal byť podľa Tarabu čo najlepší pre obe strany. Potom ho predstaví širšiemu politickému spektru a spoločne sa dohodnú, či do tejto dohody idú alebo nie. Ak by k dohode nedošlo, spor by začal opäť riešiť Medzinárodný súdny dvor v Haagu.

,,Ak sa nedohodneme my teraz, tak neverím, že sa niekto niekedy dohodne. Ten spor nie je ukončený, potom bude musieť znova rozhodovať Haag. Nemyslím si, že je dobré riešenie, aby o pomeroch na Dunaji medzi nami a Maďarmi rozhodoval medzinárodný tribunál,“ skonštatoval Taraba. Medzištátnu zmluvu o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros podpísali predsedovia vlád Československej socialistickej republiky a Maďarskej ľudovej republiky v Budapešti v roku 1977. Maďarsko v roku 1989 od projektu odstúpilo, v tom čase už bola na slovenskej strane väčšina prác ukončená.

Slovensko a Maďarsko na prahu historického zvratu

Medzinárodný súdny dvor v Haagu v roku 1997 vyniesol rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a SR a potvrdil platnosť zmluvy z roku 1977, nástupníctvo SR po Českej a Slovenskej Federatívnej Republike a za oprávnené vyhlásil vybudovanie náhradného riešenia (stupeň Čunovo).

Súd rozhodol, že obe strany v záujme zosúladenia ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia by mali spolu opätovne preskúmať účinky využívania elektrárne Gabčíkovo na životné prostredie. Osobitne mali nájsť uspokojivé riešenie v otázke objemu vody vtekajúcej do starého koryta Dunaja a ramien na obidvoch brehoch rieky.

Zdroj: Tasr/FB

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Historická dohoda na dosah: Slovensko a Maďarsko na ceste k ukončeniu sporu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre