eReport.sk
Maroš Žilinka.
Maroš Žilinka. Foto: tasr

Heger: Čakám vysvetlenie. Mikulec: Som znepokojený. Sulík: Zatiaľ Žilinkovi veríme

AKTUALIZOVANÉ – Premiér Eduard Heger (OĽANO) očakáva, že Generálna prokuratúra (GP) SR v rámci možností vysvetlí svoje konanie. Reagoval tak na rozhodnutia šéfa prokuratúry Maroša Žilinku o zrušení viacerých obvinení voči viacerým osobám. Šéf SaS Richard Sulík verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka si zachová svoj zvyk rozhodovať korektne. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nechce komentovať rozhodnutia GP SR.

Maroša Žilinku sme volili preto, lebo za 30 rokov nemal jediné pochybné rozhodnutie.

Richard Sulík (SaS).

“V tejto chvíli nebudem komentovať kroky generálnej prokuratúry. Očakávam však, že prokuratúra v rámci zákonných možností dostatočne vysvetlí svoje konanie,” uviedol premiér.

Zdroj: fb/premier.sr

Sulík: Zatiaľ máme vieru

SaS verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka si zachová svoj zvyk rozhodovať korektne. Líder strany a vicepremiér Richard Sulík považuje za dobré, ak by svoje rozhodnutia v súvislosti so zrušením viacerých obvinení šéf prokuratúry aj zdôvodnil.

“Maroša Žilinku sme volili preto, lebo za 30 rokov nemal jediné pochybné rozhodnutie. Nevidíme síce detailne do jednotlivých káuz, ale zatiaľ máme vieru, že pán Žilinka si zachová svoj 30-ročný zvyk, a to rozhodovať korektne. Aby si zachoval aj svoju povesť, bolo by dobré, ak by svoje rozhodnutia verejnosti odôvodnil,” reagoval Sulík.

Dodal, že rozhodnutia generálneho prokurátora o zrušení obvinení exšéfovi SIS a ďalším potvrdzujú správnosť zámeru programového vyhlásenia vlády zrušiť takéto oprávnenia šéfa prokuratúry.

Z udalostí dnešného dňa som naozaj znepokojený.

Roman Mikulec, minister vnútra.

Nevýhodu takýchto rozhodnutí vidí v tom, že verejnosť sa v podstate nikdy nedozvie, kde bola pravda pri kauzách, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti. “To znižuje dôveru v prokuratúru, a tým aj v právny štát,” poznamenal.

Zdroj: fb/stranasas

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nechce komentovať rozhodnutia Generálnej prokuratúry (GP) SR, pretože mu to podľa vlastných slov neprináleží, verí však, že si úsudok spraví každý sám. Taktiež verí, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa bude dôkladne zaujímať o jej postup a konanie. Šéf rezortu vnútra to uviedol v stanovisku, ktoré TASR poskytla Barbara Túrosová, riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

“Z udalostí dnešného dňa som naozaj znepokojený. Na jednej strane rozhodnutie prezidenta Policajného zboru odísť z funkcie pre obvinenie, ktoré vnímam ako účelové, na strane druhej rušenie obvinení a masívne použitie paragrafu 363 generálnou prokuratúrou,” skonštatoval Mikulec. Verí, že šéfka rezortu spravodlivosti sa bude o postup a konanie generálnej prokuratúry zaujímať, “s ohľadom na jej dnešné rozhodnutia v takých zásadných a verejnosťou citlivo vnímaných kauzách”.

Spod obvinení neoslobodili dnes iba exriaditeľa SIS

Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie z prijímania úplatku voči bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Rovnako zrušila obvinenie podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi. Generálny prokurátor tiež zrušil obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke v kauze Gorila.

Dnešok bol dňom zrušených obvinení, Pčolinský aj Haščák majú dôvod na radosť:

  1. Boris Kollár (Sme rodina)
  2. Zoroslav Kollár

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport