eReport.sk
Eduard Heger, Roman Mikulec a Igor Matovič, foto:tasr

Heger o vojne: Putin nedal Ukrajine možnosť mierových rozhovorov


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce rokovať o mieri a zachovať územnú celistvosť Ukrajiny, no šéf Kremľa Vladimir Putin mu takúto možnosť nedáva. Vo štvrtok to uviedol slovenský premiér Eduard Heger na bezpečnostnej konferencii Globsec 2022 v Bratislave, kde diskutoval spolu s predsedom bulharskej vlády Kirilom Petkovom a lotyšským premiérom Artursom Krišjánisom Kariňšom.

„Je pre nás povinnosťou pomôcť Ukrajine zvíťaziť, aby sme zvíťazili s nimi,“ vyhlásil Heger. Podľa neho v súčasnosti Putin nedáva Ukrajine možnosť sadnúť za rokovací stôl. „Pýtate sa, či môžu rokovať. Ale o čom? Aby Ukrajina odovzdala svoje územie Rusku, pretože si Rusko myslí, že je to správne?“ spýtal sa Heger.

Slovenský premiér tvrdí, že demokratický svet dlhodobo zanedbával povahu Putina. „Je to pre nás skvelý budíček a mali by sme sa z tejto situácie poučiť. Píšeme tu históriu. Musíme ukázať akémukoľvek autoritárovi, ktorý by chcel napadnúť inú krajinu, že to nemá žiaden význam,“ zdôraznil.

Heger ocenil, že Európska únia a krajiny Západu po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu reagovali promptne a rozsiahlo. „Vladimir Putin zaútočil na naše hodnoty a skúša, ako veľmi v ne veríme. Som vďačný, že Západ ukázal, že týmto hodnotami žijeme a ctíme si ich, pretože sú najlepšími hodnotami, aké máme,“ uviedol predseda vlády SR.

Lotyšský premiér Kariňš je presvedčený, že dlhodobý mier a bezpečnosť v Európe je možné dosiahnuť iba jediným spôsobom – víťazstvom Ukrajiny a prehrou Ruska v tejto vojne. „Akýkoľvek iný výsledok ako jasná prehra Ruska, ktorú Moskva uzná, by znamenal, že Rusko skôr či neskôr zaútočí znovu, či už na Ukrajinu, alebo niekde inde,“ povedal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Eduard Heger
  4. Kto nahradí rezignovaného Lengvarského?
  5. Vojna sa tak skoro neskončí
  6. Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo online noviny The Moscow Times, ktoré prinášajú spravodajstvo v ruskom i anglickom jazyku, na zoznam zahraničných agentov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger o vojne: Putin nedal Ukrajine možnosť mierových rozhovorov

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne