Kampaň nebola príliš výrazná, ani osobitá, myslí si skúsený politický marketér Pavel Hapák. Tvrdí tak niečo iné, ako množstvo ľudí, ktorí sa v súčasnosti pohybujú okolo politiky. Na druhej strane je pravdou, že Hapák nebol aktívne v kampani zapojený a preto možno vie jej špecifiká zhodnotiť z odstupu o niečo triezvejšie. Množstvo ľudí totižto tvrdí, že sa jednalo o najtvrdšiu a najagresívnejšiu kampaň v samostatnej slovenskej histórii.
Ak niekde máme hľadať špecifiká kampane, je to podľa Hapáka hlavne v kanáloch, po ktorých sa kampaň šírila. Tá totižto prebiehala online, na sociálnych sieťach omnoho viac ako kampaň pred poslednými parlamentnými voľbami. A zmenila sa napríklad aj v porovnaní s poslednými prezidentskými voľbami. Do relatívneho popredia sa dostali napríklad krátke videá, ktoré dnes možno šíriť hlavnými sociálnymi sieťami ako Youtube, Facebook, Instagram, či TikTok.
Nezabúdať na bilbordy, či politické relácie
Aj napriek zmenám by však politickí marketéri podľa Hapáka, ak chcú byť úspešní, nemali zabúdať ani na tradičné formy politickej kampane. Patria medzi ne kontakt s ľuďmi, práca s médiami, vytváranie tlačových výstupov, účasť v politických reláciách. Samostatnou kategóriou sa stali bilbordy, ktoré množstvo marketérov už dnes zatracuje. Aj napriek tomu ich bolo na Slovensku počas kampane naozaj veľa, aj keď ich vplyv na rozhodovanie voličov v parlamentných voľbách sa ešte vierohodne nenameral.
Skúsený marketér pre eReport taktiež zhodnotil kampane dvoch strán, ktoré z týchto volieb vzišli ako víťazi. Jedná sa o sociálno-demokratické strany Smer-SD a Hlas-SD. Smer podľa neho počas kampane zdobila veľmi krátka a jasná komunikácia, ktorá mala za cieľ vyvolať v ľuďoch pocit, že v prípade účasti strany vo vláde nastane v spoločnosti pokoj, poriadok a fungovať budú opäť sociálne a iné istoty. Stručný a jasne mierený prístup Smeru podľa marketéra nie je v politickom marketingu na škodu: „Ak politici nemajú čo povedať, mali by byť ticho,“ uviedol.
Hlas dokázal, že je sociálnou demokraciou
Kampaň Hlasu ovplyvňovalo to, že strana potrebovala voličovi dostatočne dokázať, že je naozaj sociálnou demokraciou. Táto snaha bola celkom úspešná, čo ukázali aj konečné výsledky, v ktorých Hlasu priznali viac percent, ako mu priznávali v rámci predvolebných prieskumov.
Médiá aktívne zasahovali do kampane
Predvolebné dianie okrem iného ovplyvňovali aj snahy mimovládnych organizácií a médií zasahovať do politiky a aktívne formovať politické názory občanov. Bolo zrejmé, že médiá určitým spôsobom relativizujú kauzy vlád Igora Matoviča (OĽANO), Eduarda Hegera (Demokrati) či Ľudovíta Ódora. Namiesto toho dávali do popredia kauzy, ktoré sa zvyknú pripisovať Smeru.
Mohlo by vás zaujímať:
„Keď si pozrieme, že čo sa dialo posledné mesiace, tak vidíme, že tu sa prekrývali témy v médiách. Že sa prosto niekto rozhodol, že sa niečo potlačí. A toto sa deje stále,“ uviedol Hapák. Upozorňuje zároveň, že sú to praktiky, ktoré nie sú náhodné a ktoré sa netýkajú len politiky. Záujmové skupiny sa napríklad pomocou vytvárania a zakrývania niektorých tém snažia občasne dvihnúť cenu alebo predaj niektorých potravín. Určite si spomenieme napríklad na dezinformácie o nedostatku masla, vajec, či v súčasnosti olivového oleja. Na to všetko by si mal dávať pozor nielen volič, ale aj zákazník, či spotrebiteľ.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Marketér Hapák pre eReport: Triumf Smeru? Ficovu kampaň zdobila krátka a jasná komunikácia!