eReport.sk
Na snímke vpravo minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v škole medzi žiakmi. Foto: tasr

Gröhling ide meniť školský zákon. Upraví aj povinnú školskú dochádzku


Zavedenie pojmu školská segregácia, redefinícia žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami či zadefinovanie podporných opatrení a povinnosť ich zabezpečenia sú cieľmi novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorú predložilo ministerstvo školstva do medzirezortného pripomienkového konania. Jej cieľom je aj obmedzenie opakovania ročníka na jednotlivých stupňoch vzdelávania v rámci systematických zmien eliminácie predčasného ukončenia povinnej školskej dochádzky.   

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  2. deti škola
  3. žiaci v škole

Tieto opatrenia predstavil počas piatkovej tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že jej cieľom je podpora pre všetky deti z vylúčených komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort školstva chce podľa ministra novelou zákona dosiahnuť, aby opakovať ročník bolo možné len jedenkrát na prvom stupni a druhýkrát na druhom stupni. „Podstatné je, že opakovanie ročníka sa nezapočítava do trvania povinnej školskej dochádzky,“ povedal šéf rezortu školstva. Tým sa podľa neho zníži pravdepodobnosť, že k ukončeniu školskej dochádzky príde skôr, ako po absolvovaní posledného ročníka základnej školy.

V návrhu novely zákona sa definuje aj pojem školská segregácia. Podľa ministra školstva je to prvýkrát, čo sa niečo také deje. Jedným z najvypuklejších problémov pri riešení vzdelávania žiakov marginalizovaných rómskych komunít je podľa ministra ich nesprávne zaraďovanie do špeciálnych škôl. Aby k takémuto konaniu nedochádzalo, pripravil rezort školstva transformáciu poradenského systému tak, aby bol dostupnejší potrebám detí, žiakov a škôl. Od januára 2023 majú byť stanovené obsahové štandardy, ktoré zabezpečia pre všetky deti, vrátane tých z marginalizovaných rómskych komunít, že budú poskytované odborné činnosti presne šité pre ich potreby po vykonaní diagnostiky. 

Štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová uviedla, že na prekonanie jazykovej bariéry, ktorú majú žiaci z marginalizovaných rómskych komunít, ktorí často ovládajú len rómsky jazyk, je pripravené vzdelávanie pre pedagógov. Národný inštitút vzdelávania a mládeže má od októbra poskytovať rozširujúce štúdium rómskeho jazyka pre učiteľov základných škôl.

Zdroj: tasr


      

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gröhling ide meniť školský zákon. Upraví aj povinnú školskú dochádzku

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: