eReport.sk
Foto: Instagram

Grendel: Je dôležité, aby stanovené pravidlá platili pre všetkých rovnako

Kráľovský palác vo Vyšehrade bol vo štvrtok popoludní dejiskom spoločného stretnutia predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky. Predseda Národného zhromaždenia Maďarska L. Kövér, podpredseda Národnej rady SR G. Grendel, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR R. Vondráček, predseda Senátu Parlamentu ČR M. Vystrčil, predseda Senátu Poľskej republiky T. Grodzki a podpredseda Sejmu Poľskej republiky R. Terlecki diskutovali o budúcnosti Európy, jej hodnotách a možných budúcich partnerstvách vo formáte V4 a V4+.

Štvrtkové stretnutie predsedov parlamentov krajín vo formáte V4 bolo tohto roku v poradí druhé pod maďarským predsedníctvom. Maďarsko sa ujalo predsedníckeho mandátu v tomto formáte 1. júla 2021 s mottom “Reštart Európy”. Premiérovo sa rokovania Vyšehradskej štvorky za Národnú radu SR zúčastnil podpredseda parlamentu Gábor Grendel.

Úspečnosť Európskej únie

V prvej časti stretnutia parlamentní lídri diskutovali o budúcnosti Európskej únie. Spoločne sa zhodli, že len spoluprácou všetkých členských krajín bude Európska únia ako spoločenstvo úspešná. Zatiaľ čo predseda Národného zhromaždenia Maďarska L. Kövér v tejto súvislosti zdôraznil úlohu posilnenia národných parlamentov, podpredseda NR SR G. Grendel upozornil na potrebu dodržiavania princípov právneho štátu. „Je dôležité, aby stanovené pravidlá platili pre všetkých rovnako – pre členské štáty aj pre všetky inštitúcie EÚ,” dodal podpredseda parlamentu G. Grendel. Predsedovia zároveň priznali, že EÚ nie je dokonalá a má svoje problémy, ktoré je potrebné riešiť spoločným hľadaním kompromisov a diskusiou naprieč všetkými členskými štátmi EÚ. „Aj najlepšie inštitúcie a nastavené pravidlá zlyhajú, ak zlyhajú ľudia, ktorí ich dodržiavanie majú kontrolovať. Z tohto dôvodu je presadzovanie právneho štátu pre nás priorita,” konštatoval G. Grendel.

Prečítajte si:

  1. Robert Fico a Milan Uhrík.
  2. Šípka ukazuje na Kalmusa s transparentom.

Predseda Národného zhromaždenia Maďarska L. Kövér ako predsedajúci následne otvoril debatu o rozširovaní rokovaní v rámci formátu V4+. V minulosti bolo v rámci V4+ zorganizovaných viacero úspešných rokovaní, napr. s Nemeckom, s Francúzskom či s Beneluxom. „Tento formát nám pomáha otvárať ďalšie brány, čo nám umožňuje diskutovať o aktuálnych problémoch v širšom formáte. Aj vo svete V4+ vnímajú veľmi pozitívne,” uviedol podpredseda NR SR G. Grendel. Zároveň však svojim partnerom v diskusii navrhol, aby sa stretnutia vo formáte V4+ organizovali predovšetkým v spolupráci s krajinami, ktoré ašpirujú na členstvo v EÚ, napr. Západný Balkán. Ako avizoval predseda Národného zhromaždenia Maďarska L. Kövér, nasledujúce rokovanie parlamentnej dimenzie Vyšehradskej štvorky, ktorého konanie je naplánované na marec 2022, by malo prebehnúť práve v rozšírenom formáte V4+.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti