tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Šípka ukazuje na Kalmusa s transparentom.
Šípka ukazuje na Kalmusa s transparentom. Foto: fb/stranasns

Dobili Kalmusa do bezvedomia? Je to inak, videla som to zblízka, tvrdí žena, ktorá mala byť pri incidente

Matica slovenská (MS) odsudzuje výtržnosti iniciované neznámou osobou na slávnostnom odhalení busty Alexandra Dubčeka v stredu (4. 8.) na nádvorí MS v Martine. Podľa hovorkyne MS Veroniky Grznárovej bolo v tejto súvislosti ihneď po ukončení kultúrneho podujatia podané trestné oznámenie. SNS sa k údajnému útoku vyjadrilo prostredníctvom zdieľaného statusu ženy, ktorá podľa vlastných slov stála iba päť metrov od incidentu, počas ktorého mali do bezvedomia dobiť výtvarníka Petra Kalmusa.

„Narušiteľ podujatia sa správal agresívne a svojím konaním priamo narúšal pokojný a pietny priebeh kultúrneho podujatia. Neznámy muž fyzicky bránil aktu kladenia vencov k buste Alexandra Dubčeka a inicioval neprimeraný fyzický kontakt s účastníkmi podujatia. Podľa záznamu o podaní oznámenia niektorých prítomných z obecenstva fyzicky a verbálne napadol,“ uviedla v reakcii na medializované informácie Grznárová.

Na podujatí sa nachádzali aj deti

Narušiteľ podujatia podľa nej nereagoval na slušné výzvy organizátorov na ukončenie svojho správania ani na opustenie priestoru. „Preto bol z priestoru vykázaný za bránu pozemku MS, kde si ľahol na okraj chodníka. Na podujatí bolo prítomných približne 150 ľudí, medzi ktorými sa nachádzali aj deti,“ dodala hovorkyňa MS.

Zdroj: fb/maticasvk


Viac svetla sa do prípadu, o ktorom sme vás informovali pokúsila vniesť aj istá Eva Milučká, ktorej status ešte včera (5.8.) zdieľala facebooková stránka SNS. Milučká tvrdí, že incident, po ktorom mal byť dobitý výtvarník Kalmus videla na vlastné oči a a to len z niekoľkých metrov.

Niekoľkokrát bol vraj slušne upozornený

„Včera večer a dnes ráno priniesli média informáciu o tom, že v Martine dobili do bezvedomia ´umelca´ Kalmusa. Na podujatí, na ktorom sa tak malo stať som bola asi 5 metrov od celého incidentu,“ napísala Milučká vo štvrtok..

Následne zverejnila podrobnosti: „Kalmus so svojim plagátom celý čas počas príhovorov, vystúpenia kapely a odhaľovania busty stál v pokoji medzi ostatnými účastníkmi. Nik na neho nepokrikoval ani mu nijak neubližoval. Dokonca si myslím, že väčšina účastníkov ani nevedela, kto to je a čo chce, takže ho nik neriešil. Po odhalení busty sa zúčastnení začali fotiť s Pavlom Dubčekom a Kalmus so svojim plagátom sa snažil každému dostať na fotku a znemožniť tak normálne fotenie. Niekoľkokrát bol slušne upozornený, nech nekazí spomienkovú a slávnostnú udalosť, ale začal byť agresívny. Tvrdil, že má právo tam byť.“

Všetko by malo byť zachytené aj na kamere

Podujatie sa podľa svedkyne odohrávalo pri 2. Budove Matice slovenskej, v jej oplotenom parku. „Keď neprestal, niekto mu vytrhol plagát z rúk a vyhodil ho za plot. Šiel si ho zobrať, ale medzitým zavreli bráničku a už sa dovnútra nedostal. Bránička bola vysoká asi 100-120 cm a jediné čo bolo pánovi Kalmusovi upreté bol vstup späť na pozemok, kde normálne pokračoval program. Snažil sa vyvolať konflikt, potom sa chytil za sánku a veľmi pomaly pomaly klesol na zem. Asi každý si vie predstaviť, že je nemožné dobiť niekoho do bezvedomia cez zavretú bráničku a on bol za ňou sám. Ležal tam, ale vzhľadom na to, že všetci videli, že sa nič nestalo tak ho nik nezachraňoval. Je úplne jasné, že sa nemohol po polhodine len tak postaviť a odkráčať, tak si zavolal taxi vo forme sanitky. Všetko toto musí byť zachytené aj na kamere, lebo ich tam bolo niekoľko, ale pre média by asi pravda nebola taká zaujímavá. Na podujatí bol podpredseda parlamentu, primátor mesta, poslanci NR SR aj poslanci mesta. Hádam nik si nemôže myslieť, že by všetci títo prehliadli bitku, ak by tam bola. Kalmusova performance bola skôr trápna stand – up comedy…,“ uzavrela Milučká.

Zdroj: fb/evamilucka

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin vo štvrtok (5.8.) odsúdili útok na umelca Petra Kalmusa v Martine. Strana SaS dodala, že je pohoršená verbálnymi aj fyzickými útokmi, ktoré sa v poslednom čase rozmohli na verejnosti.

Reagoval aj podpredseda parlamentu Grendel

Podľa Reného Paráka (SaS) musíme slobodu prejavu v demokracii brániť všetkými možnými prostriedkami. Považuje za neprijateľné nečinne sa prizerať na rastúce fyzické útoky na novinárov a umelcov.

„Správa o útoku na Petra Kalmusa v Martine ma pobúrila. Dúfam, že to bude čoskoro vyšetrené a páchateľ spravodlivo potrestaný. Želám Petrovi skoré uzdravenie,“ uviedol na sociálnej sieti Grendel.

Zdroj: fb/ggrendel

„Už niekoľkýkrát odsudzujeme útoky, ktoré sa preniesli zo sociálnych sietí do reálneho života. Nejde už len o vandalizmus na kultúrnych pamiatkach, ale čoraz častejšie vidíme ataky na menšiny či osoby, ktoré majú iný názor. Aj preto si myslím, že orgány činné v trestnom konaní a súdy by mali možno aj exemplárne potrestať tých, ktorí útočia na slobodu prejavu. Bola by to výstraha pre všetkých, ktorí majú pocit, že môžu v demokracii diktovať, čo si má kto myslieť a ako sa správať,“ uviedol Foltin.

Týždenník .týždeň upozornil v stredu na napadnutie výtvarníka Petra Kalmusa v Martine. „Môžeme potvrdiť, že bol u nás ošetrený a prepustený domov,“ potvrdila Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia Univerzitnej nemocnice Martin (UNM).

Zdroj: eReport/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dobili Kalmusa do bezvedomia? Je to inak, videla som to zblízka, tvrdí žena, ktorá mala byť pri incidente

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku