eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Francúzsky biskup sa ospravedlnil za výrok, že spovedné tajomstvo je nad zákonom

Predseda francúzskej biskupskej konferencie Éric de Moulins-Beaufort považuje za nutné, aby katolícka cirkev prehodnotila zaužívanú prax a našla spôsob, ako zosúladiť neporušiteľnosť spovedného tajomstva s potrebou chrániť deti pred pohlavným zneužívaním.
      
Arcibiskup remešský to uviedol v utorok po rokovaní s ministrom vnútra Géraldom Darmaninom, ktorý ho požiadal o schôdzku a vysvetlenie tvrdení, že spovedné tajomstvo je nadradené zákonom republiky.
      
Toto arcibiskupovo vyjadrenie vyvolalo v krajine pobúrenie a ďalšiu vlnu kritiky na adresu cirkvi vo Francúzsku, ktorá zápasí s dôsledkami správy zneužívaní mladistvých predstaviteľmi duchovenstva, informoval v stredu web France 24.
      
Zo spomínanej správy vyplynulo, že od roku 1950 sa obeťou pohlavného zneužívania predstaviteľmi cirkvi vo Francúzsku stalo najmenej 216.000 mladistvých.
      
De Moulins-Beaufort sa v utorok po prijatí u Darmanina ospravedlnil za svoje výroky v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Info týkajúce sa nadradenosti spovedného tajomstva nad zákonmi štátu, pričom ich označil za “nešikovné formulácie”. Uistil, že “kresťania musia neúnavne chcieť konať dobro, čo sa nedá robiť bez rešpektovania zákonov jeho krajiny”.
      
Podľa francúzskeho práva je každý, kto si je vedomý sexuálneho zločinu proti mladistvému, povinný oznámiť to úradom. Každému, kto tak neurobí, hrozia vysoké pokuty a väzenie.
      
Po stretnutí s Darmaninom De Moulins-Beaufort vo vyhlásení uviedol, že obrad spovede musí byť v súlade s potrebou chrániť deti.
      
Minister vnútra po schôdzke povedal, že spovedné tajomstvo v katolíckej cirkvi nemožno použiť ako ospravedlnenie neoznámenia sexuálnych zločinov páchaných na deťoch.
      
Odhalenia vo francúzskej cirkvi sú nateraz posledným zo série škandálov, ktoré katolícku cirkev zasiahli za posledných 20 rokov. Obeťami sexuálneho zneužívania predstaviteľmi cirkvi sú často deti.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti