tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Krajina čelí najhoršiemu suchu v histórii. Foto: tasr/ap

Francúzsko čelí historickej kríze. Sucho vypína jadrové elektrárne, ľuďom nosia vodu v cisternách

Francúzsko čelí už štvrtej vlne letných horúčav, pričom pre nedostatok zrážok vyschli v množstve dedín zdroje pitnej vody a farmári varujú pred hroziacim nedostatkom mlieka v zime. Teploty v nedeľu dosiahli na juhozápade krajiny 37 stupňov Celzia a horúci vzduch sa v pondelok bude posúvať ďalej na sever.

Francúzska vláda vytvorila na zmiernenie dôsledkov sucha krízovú pracovnú skupinu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. HQ-19, Čína, strela, antibalistická
  2. Obyvatelia mesta Tornaľa a ďalších deviatich obcí musia čerpať pitnú vodu z cisterien.
  3. Na snímke oprava elektrického vedenia po silnom vetre v obci Lutiše neďaleko Žiliny 26. februára 2020.

Meteorologický ústav Météo France uviedol, že ide o najhoršiu situáciu od začiatku meraní z roku 1958. Očakáva sa, že sucho sa bude zhoršovať minimálne do polovice mesiaca. Vo Francúzsku za júl spadlo v priemere menej ako 1 cm zrážok. Množstvo dedín sa preto musí spoliehať  na dodávky vody cisternovými automobilmi, štátna elektrárenská spoločnosť EDF obmedzila činnosť jadrových elektrární kvôli nedostatku chladiarenskej vody a roľníci počítajú straty z nižšej úrody. 

Zákaz zavlažovania ničí úrodu

Pre nedostatok vody prakticky v celom Francúzsku platí zákaz zavlažovania. Úroda obilia bude tento rok o 18,5 percenta nižšia v porovnaní s rokom 2021, uviedlo ministerstvo poľnohospodárstva. Národná federácia zväzov farmárov kvôli nižšej produkcii krmovín od jesene očakáva problémy pri zásobovaní mliekom. Európa už teraz čelí vyšším cenám potravín v dôsledku blokovania vývozu obilia z Ruska a Ukrajiny.

Štátna elektrárenská spoločnosť EDF minulý týždeň znížila výkon jadrovej elektrárne Golfech v juhozápadnom Francúzsku kvôli vysokej teplote vody v rieke Garonne a vydala varovanie pre reaktory pozdĺž rieky Rhony. Táto situácia znásobila problémy s produkciu elektriny, keďže v polovici z 56 jadrových reaktorov prebieha rozšírená údržba.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzsko čelí historickej kríze. Sucho vypína jadrové elektrárne, ľuďom nosia vodu v cisternách

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku