eReport.sk
Obyvatelia mesta Tornaľa a ďalších deviatich obcí musia čerpať pitnú vodu z cisterien.
Na ilustračnej snímke ľudia čerpajú pitnú vodu z cisterien. Foto: tasr

Šialené a smutné: Východoslovenská dedina je bez vody! Ľudia to opäť nejako prežijú, poslali im cisterny

Máme síce 21. storočie, ale infraštruktúra mnohých slovenských obcí je takpovediac v predpotopnom stave. V opačnom prípade by aktuálne sucho na ne nemohlo mať taký šialený dopad, ako sa to práve deje. Svoje by o tom vedeli hovoriť viacerí občania, ktorí si neužívajú benefity veľkých slovenských miest. V nich je problém s vodou prakticky len vtedy, keď praskne potrubie či v prípade, keď sa vykonávajú pravidelné servisné odstávky. V mnohých našich obciach je to však, bohužiaľ, smutne iné. A čo tí obyvatelia dotknutých obcí? Zatnú zuby a opäť to nejako prežijú, našťastie pre nich, existujú mobilné cisterny.

Nedostatok pitnej vody následkom sucha a horúčav postihuje už aj okolie Košíc. V obci Ruskov zaznamenali výpadky vody v domácnostiach od piatka (1. 7.) rána, situáciu riešia zásobovaním z cisterny.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) v sobotu dopoludnia umiestňovala v obci nádrže s pitnou vodou. „Dvakrát denne tu chodí cisterna, ktorá roznáša vodu, a máme nádrže, ktoré rozmiestňujeme po jednotlivých uliciach, aby bola možnosť odberu,“ uviedol pracovník vodární.

Situácia sa môže zhoršiť aj v ďalšej časti obce

Následkom sucha vodný zdroj nestačí kapacitne zásobovať domácnosti. Výpadok vody pociťovali ako prví obyvatelia Ruskova na Staničnej ulici vo vyšších polohách, nedostatkom tlaku sa však strácala voda aj inde. Keďže predpovede počasia na najbližší čas sú naďalej bez zrážok, situácia sa môže zhoršiť aj v ďalšej časti obce, ako aj susedných obciach Ďurkov a Svinica.  

Podľa informácií zástupcu starostu Ruskova Martina Smrča vodárne dva týždne vozili vodu cisternami do vodojemu, čo však nebolo dlhodobo udržateľné a prestali s tým. Zo zdroja v Bidovciach už pritom nepriteká do vodojemu pre obec nič. „To znamená, že v podstate sa vyprázdni vodojem a koniec. Takže tie časti obce, ktoré sú nižšie položené, kde sa to ľahšie dotlačí, tam je ešte voda, kým sa nedočerpá,“ povedal pre TASR. Pomohlo by pritom daždivé počasie, skoré vyhliadky na to však zatiaľ nie sú.

Vodu rozvážajú aj hasiči. Ak je to súrne

Pre obyvateľov platí odporúčanie, aby šetrili vodou a využívali ju len na nevyhnutné účely a v prípade možnosti využívali studne ako zdroj vody. Aj v nich sa však už podľa obyvateľov suchom stráca voda. „Naši dobrovoľní hasiči zároveň rozvážajú hasičským autom úžitkovú vodu, keď niekto súrne potrebuje,“ dodal Smrčo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šialené a smutné: Východoslovenská dedina je bez vody! Ľudia to opäť nejako prežijú, poslali im cisterny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti