eReport.sk
Macron, vpravo, a Zelenskyj
Volodymyj Zelenskyj, vľavo, a Emmanuel Macron. Archívne foto: tasr/ap

Zbláznili sa? EÚ by vraj mala prejsť na vojnovú ekonomiku, Francúzi zas nútia svoje podniky vyrábať viac zbraní

Francúzsky minister obrany upozornil, že počas nasledujúcich týždňov bude niektorým výrobcom nariadené dosiahnutie určitej úrovne skladových zásob alebo uprednostnenie vojenských zákaziek.

Francúzska vláda môže na zbrojnú výrobu využiť rekvizíciu zamestnancov, materiálov alebo zariadení a výrobcov prinútiť, aby uprednostnili armádne objednávky. Vyhlásil to ešte v utorok francúzsky minister obrany Sebastien Lecornu.

Francúzska vláda chce viac zbraní

„Po prvý raz nevylučujem využitie zákonných prostriedkov,“ vyhlásil Lecornu v Paríži. Dodal, že v prípade nedostatočnej produkcie by to znamenalo buď rekvizície, alebo využitie práva prioritizácie. Francúzska vláda tlačí na zbrojársky priemysel, aby vyrábal viac a rýchlejšie v prospech francúzskej armády a Ukrajiny, ktorá sa bráni voči ruskej agresii.

Lecornu označil rekvizície za najtvrdší nástroj v právnom arzenáli. Zdôraznil, že v tomto momente nie je prioritou, no pripomína jeho existenciu, aby v prípade jeho využitia nebol nikto prekvapený. Kritizoval tiež spoločnosti za to, že v snahe uvoľniť kapitál podliehajú pokušeniu uchýliť sa k „akurátnej“ výrobe, ktorá tesne pokrýva spotrebu bez dostatočných skladových zásob surovín alebo súčiastok.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V Sudáne to stále vrie
  2. Meloniová odkazuje Zelenskému.
  3. Rusko je pripravené viesť rozhovory
  4. Na kombosnímke zľava Emmanuel Macron a Olaf Scholz.

Minister obrany upozornil, že „počas nasledujúcich niekoľkých týždňov“ bude niektorým výrobcom nariadené dosiahnutie určitej úrovne skladových zásob alebo uprednostnenie vojenských zákaziek. Ako príklad uviedol dodávateľov súčiastok pre protivzdušné rakety Aster, ktoré vyrába spoločnosť MBDA. Rakety Aster využíva ukrajinská protivzdušná obrana, aj francúzske fregaty v Červenom mori na zostreľovanie rakiet húsíov.

Radikálny Michel a jastrab Macron

S ešte radikálnejšími vyjadreniami prišiel predseda Európskej rady, neoficiálny prezident EÚ, Charles MIchel.

„Ak Európska únia nezareaguje správne a neposkytne Ukrajine dostatočnú podporu na zastavenie Ruska, sme na rade my,“ vyjadril sa Michel. Dodal, že preto musí byť Európa pripravená na obranu a prejsť do „módu vojnovej ekonomiky“. „Ak chceme mier, musíme sa pripraviť na vojnu,“ zdôraznil.

Radikálnymi až šialenými vyjadreniami už nejakú dobu šermuje aj samotný francúzsky prezident Emmauel Macron. „Možno, že v určitom okamihu – nechcem to, nebudem to iniciovať – bude nevyhnutné viesť pozemné operácie, nech už budú akékoľvek, aby sme čelili ruským silám,“ povedal Macron v rozhovore, ktorý poskytol po návrate z Berlína v polke marca. Francúzsko je podľa neho pripravené na všetky scenáre

Zdroj: tasr, Štandard, Pravda


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zbláznili sa? EÚ by vraj mala prejsť na vojnovú ekonomiku, Francúzi zas nútia svoje podniky vyrábať viac zbraní

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie