tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas návštevy vojenskej základne v mestečku Mihail Kogălnicean v Rumunsku 11. februára 2022.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas návštevy vojenskej základne v mestečku Mihail Kogălnicean v Rumunsku 11. februára 2022.

FOTO Šéf NATO bol v Rumunsku: Existuje skutočné riziko, že Rusko napadne Ukrajinu

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg navštívil v piatok v sprievode rumunského prezidenta Klausa Iohannisa americkú vojenskú základňu pri mestečku Mihail Kogalniceanu ležiacom neďaleko pobrežia Čierneho mora. Stalo sa tak v súvislosti s príchodom 1000 príslušníkov americkej armády z práporu Stryker do Rumunska. Spravodajca TASR v Bruseli o tom informuje na základe správy agentúry Agerpres.

Na spoločnej tlačovej konferencii sa Stoltenberg poďakoval Rumunsku za jeho významný prínos pre Severoatlantickú alianciu. „Prítomnosť NATO v Rumunsku je veľmi dôležitá. Vysiela silný odkaz o jednote Aliancie. Sme tu spolu, pretože sme jednotní. Prítomnosť amerických vojakov tu, na základni v Rumunsku, vysiela silný odkaz o záväzku Spojených štátov pre európsku bezpečnosť,“ vyhlásil generálny tajomník NATO.

Stoltenberg: Existuje skutočné riziko útoku Ruska

Následne, na otázky novinárov, Stoltenberg upozornil, že existuje „skutočné riziko“, že Rusko napadne Ukrajinu, keďže Moskva aj naďalej zvyšuje počet svojich vojakov v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

FOTO Jens Stoltenberg navštívil Rumunsko, stretol sa s prezidentom krajiny

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

„Nachádzame sa len 320 kilometrov od nelegálne anektovaného Krymu. S Ukrajinou máme spoločných viac ako 640 kilometrov našich severných a východných hraníc, súčasnú bezpečnostnú hrozbu preto vnímame jednoznačne,“ uviedol Iohannis.

Rumunská armáda je pripravená na akýkoľvek scenár

Rumunský prezident zdôraznil, že príchod práporu Stryker je dôkazom spojeneckej solidarity a súdržnosti a prejavením záväzku USA voči Rumunsku ako jeho strategickému partnerovi. Rumunská armáda, ktorá v posledných rokoch prešla veľkými zmenami, je „veľmi dobre pripravená na akýkoľvek scenár“.

Iohannis konštatoval, že Rumunsko okrem opatrení na posilnenie východného krídla Aliancie podporuje snahy o politický dialóg s Ruskom s cieľom nájsť riešenia na deeskaláciu súčasného napätia, a to bez ohrozenia základných princípov Aliancie a medzinárodného práva. Súčasná kríza podľa neho nevyplýva zo štrukturálnych problémov existujúcej bezpečnostnej architektúry v Európe, ale z nedodržiavania niektorých jej podstatných ustanovení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
  2. Marián Kéry (Smer-SD
  3. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  4. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  5. Izraelskí osadníci naprávajú veľkú Dávidovu hviezdu v ilegálne postavenej izraelskej osade Eviatar, ktorú vidno z palestínskej dediny Beita na hranici s Izraelom

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Šéf NATO bol v Rumunsku: Existuje skutočné riziko, že Rusko napadne Ukrajinu

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku