eReport.sk
Marián Kočner, foto: archív/profimedia

FOTO Kočner či Kollár! Donovaly: Raj pre politikov aj toxických podnikateľov

Hotový raj pre developerov, ale aj smotánku! Aj to je stredoslovenský lyžiarsky rezort na Donovaloch. Ten sa už roky radí medzi lukratívne miesta, vyhľadávané vychytenou klientelou. Malebné lyžovisko učarovalo nielen hviezdam šoubiznisu či politikom, ale aj biznismenom s pofidérnou minulosťou. Komu všetkému rezort padol už do oka?

Zasnežené kopce, turisti z každého kúta Slovenska či plné zjazdovky. Donovaly otvárajú svoju náruč najmä v zimných mesiacoch. Stredoslovenský rezort je ale roky známy nielen ako lákadlo pre turistov, ale aj útočiskom pre známe tváre s toxickou minulosťou. Okrem expolitikov sa tu totiž nehnuteľnosťami pýši aj stíhaný Marian Kočner či jeho parťák z Donovalov Ladislav Bašternák. Čo všetko v rezorte majú pod palcom a kto ďalší je ich prominentný sused?

Kočnerov svet

Pán Donovalov. Aj takto sa v kuloároch hovorievalo Marianovi Kočnerovi. Rodenému Ružomberčanovi, ktorý sa zabýval v Bratislave, no varený pečený bol v stredoslovenskom lyžiarskom raji. Kočner bol pre domácich známa firma.

Zatiaľ, čo v minulosti jeho meno svietilo v tzv. mafiánskych zoznamoch a bol označovaný ako kontroverzný podnikateľ, v súčasnosti už rok a pol sedí za mrežami. Zatiaľ neprávoplatne je odsúdený v kauze možného falšovania zmeniek voči televízii Markíza a naďalej je riešený aj v prípade vraždy Jána Kuciaka.

V minulosti mal na Donovaloch, ale pod palcom najmä dva ikonické hotely. Išlo o Šport hotel a apartmány v Residence hoteli. Práve o dvojici známych stavieb písal v roku 2017 zavraždený novinár Kuciak. Hotely sa Kočner snažil odpredať, no celá transakcia sa nezdala už finančným policajtom v roku 2016. Podľa nich čudný predaj nehnuteľností bol len na oko, s cieľom vyplatenia miliónových vratiek Kočnerovým firmám. V roku 2018 boli na Kočnerove viaceré nehnuteľnosti uložené plomby, a to aj vrátane niektorých na Donovaloch. Nedávno Kočner prišiel o apartmány aj v dražbe v spomínanom Residence hoteli. Kočner, ale možno nemusí mať hlavu v smútku. Podľa denníku Sme poputovali apartmány firme blízkej práve Kočnerovi. Kočner v súčasnosti v kráľovstve lyžiarov vlastní podľa katastra jeden apartmán a jeho meno sa spomína aj pri ďalšom.

Residence hotel mal pod palcom Marian Kočner. Nedávno skončil v zvláštnej dražbe. Foto: Vlado Benko jr.

Dopletený Droba

Zaujímavý vlastnícky príbeh má aj jeden z apartmánov nachádzajúcich sa práve v Residence hoteli. Ten sa totiž roky spájal s politikom a teraz už bratislavským županom Jurajom Drobom. „Ďuro je môj priateľ a majiteľ apartmánu v Residence hoteli.” napísal Kočner v uniknutej SMS komunikácii Richardovi Sulíkovi v roku 2012.

Samotný Droba sa pri vysvetľovaní, čo má vlastne s apartmánom, poriadne zamotával. Najskôr počas diskusie denníka Sme tvrdil, že ho nekúpil, potom pre denník upresnil, že síce sa to v katastri nepíše, no je 50-percentným spoluvlastníkom. Ako to teda bolo? Okrem iného si Droba s Kočnerom o apartmáne podľa komunikácie z aplikácie Threema aj veselo vypisovali. „Mám tu slabý signál. Ak by ti volali, ja hovorím presne toto: S Marianom Kočnerom sa nestýkam,“ písal v roku 2017 súčasný župan Kočnerovi na margo nehnuteľnosti.

Meno na mene

Svoje útočisko vo vrchoch stredného Slovenska našli aj ďalšie prominentné mená. Viacerí sa rozhodli investovať do jedného z apartmánov v radovej výstavbe. Zhodou náhod tu jeden vlastní aj Drobova exmanželka Gabika Drobová, ktorá šéfuje módnej televízii. Jeden z apartmánov podľa katastra patrí už spomínanému Kočnerovi.

Jeden z apartmánov patrí aj exmanželke Juraja Drobu Gabike. Foto: Vlado Benko jr.

Podobnú nehnuteľnosť na Donovaloch vlastní aj ďalší človek známy z mediálneho sveta, a to exriaditeľ RTVS Václav Mika. Bývanie tu, ale padlo do oka napríklad aj exmanželke kontroverzného podnikateľa Ivana Kmotríka Adriane.

Bašternákova nežná polovička

Okrem Mariana Kočnera sa tu zapáčilo aj ďalšiemu toxickému biznismenovi, ktorý v súčasnosti Donovaly asi tak skoro nenavštívi. A to Ladislavovi Bašternákovi, ktorý si odpykáva päť rokov za podvod na vratkách DPH. Vilu v minulosti vlastnil samotný Bašternák, no po opletačkách so zákonom a potom ako svoj milionársky luxus vymenil za väzenskú celu začal konať.

Dom na Donovaloch v roku 2019 zmenil majiteľa. No kľúče od vily nepoputovali ďaleko a zostali v rodine. Podľa katastra sa tak nehnuteľnosti teší jeho nežná polovička Tatiana. Zaujímavým je aj jeho bezprostredný sused, s ktorým sa v minulosti delil aj o pozemok.

Neodolali ani politici

Donovaly sú lákadlom aj pre politikov. To dokazuje aj Bašternákov sused exminister financií Ján Počiatek. Doslova si s Bašternákom vidia do okien, kedže nehnuteľnosti stoja jedna vedľa druhej. Počiatek je spájaný aj s podnikom Donovalský pivovar. Za ním podľa portálu aktuality.sk má prsty aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Jeden z apartmánov v malebnej hornatej dedinke učaroval aj ďalšiemu známemu expolitikovi. A to bývalému podpredsedovi parlamentu Martinovi Glváčovi.

Za známym pivovarom má mať prsty exminister financií Ján Počiatek. Foto: Vlado Benko jr.

Kollárova firma

Svoje miesto má na Donovaloch aj súčasný predseda parlamentu Boris Kollár. Ten je konečným užívateľom výhod a akcionárom firmy Goimpex Bratislava, ktorá vlastní v rezorte zjazdovky. Do portfólia firmy patrí známe lyžovisko Park Snow Donovaly.

Lyžovisko Park Snow Donovaly prevádzkuje Goimpex Bratislava, ktorý má pod placom Boris Kollár. Foto: Vlado Benko jr.

EReport zistil, že firma, ktorú má pod palcom Kollár, nedávno rozšírila rady svojich nehnuteľností v dedine. Od slovenského kráľa hazardu, spolumajiteľa, prevádzkovateľa herní Slov-Matic Igora Vicela odkúpili apartmán.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti