eReport.sk
Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto
Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto. Foto: wikipedia

Fínsky šéf diplomacie Haavisto sa hnevá: Rusko zmrazilo bankové účty fínskeho veľvyslanectva

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto v stredu oznámil, že Rusko koncom apríla zmrazilo bankové účty fínskeho veľvyslanectva v Moskve a konzulátu v Petrohrade. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Účty fínskych diplomatických misií v Rusku sú zmrazené. V týchto chvíľach sa nedajú používať,“ povedal Haavisto na tlačovej konferencii. „Rusku sme v tejto záležitosti zaslali nótu. Rusko ešte oficiálne nevysvetlilo, prečo tieto účty zmrazilo,“ doplnil.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Na archívnej snímke vojaci sledujú cvičenie TOBRUQ LEGACY 2016 zamerané na zladenie systémov protivzdušnej obrany členských krajín NATO v priestoroch Centra výcviku Lešť.
  2. Lídri Rady Európy počúvajú videoprejav ukrajinského prezidenta Zelenského.
  3. Arogancia uňho prekračuje medze
  4. Členovia strany HLAS - SD na tlačovej konferencii v stredu 17. mája 2023. Foto: ereport
  5. Žiadna vojna?
  6. Právo na všetko?

Nemôže ísť o odvetu

Fínsky šéf diplomacie poznamenal, že jeho krajina nezmrazila účty ruských diplomatických misií vo Fínsku. Preto „nemožno povedať, že ruský krok je akousi odvetou za kroky proti Rusku“.

„Dôvodom je pravdepodobne do určitej miery to, že sankcie Európskej únie uvalené na finančné transakcie spôsobili ruským diplomatickým misiám na Západe problémy,“ vysvetlil.

Haavisto povedal, že aj iné krajiny EÚ zažívajú podobné ťažkosti s platobnými transakciami v Rusku. „Podľa našich informácií však patria obmedzenia voči Fínsku k tým najprísnejším,“ doplnil

Fungujú vďaka svojim rezervám

Fínsko o zmrazení bankových účtov upovedomili 27. apríla. Zmrazenie sa časovo zhoduje s oznámením fínskej štátnej energetickej spoločnosti Fortum, že kontrolu nad jej ruskou dcérskou firmou „prevzala“ Moskva, keď predtým ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o prevzatí.

Fínski diplomati zatiaľ môžu v Rusku fungovať ako obvykle vďaka svojim finančným rezervám. „Ale je jasné, že ak bude táto situácia pokračovať dlhý čas, bude zrejme treba hľadať nové riešenia,“ upozornil Haavisto.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínsky šéf diplomacie Haavisto sa hnevá: Rusko zmrazilo bankové účty fínskeho veľvyslanectva

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php