eReport.sk
Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva. Ilustračné foto: tasr/ap

Fínsky prezident povedal Putinovi: Naša krajina požiada o vstup do NATO!


Fínsky prezident Sauli Ninistö v sobotňajšom telefonáte oznámil šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, že jeho krajina sa už „v najbližších dňoch“ rozhodne požiadať o vstup do Severoatlantickej aliancie. Putin to označil za chybu a varoval, že fínsky vstup do aliancie naruší vzťahy medzi oboma krajinami.

Fínsko požiada o vstup do NATO

Očakáva sa, že Fínsko v nedeľu oficiálne oznámi, že podá žiadosť o vstup do aliancie. V sobotu takýto krok odsúhlasilo vedenie vládnych sociálnych demokratov. Prezident Niinistö a premiérka Sanna Marinová sa spoločne vyslovili v prospech členstva v NATO už vo štvrtok.

Ninistö telefonoval Putinovi

„Prezident Ninistö povedal prezidentovi Putinovi…, ako masívna ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022 zmenila bezpečnostné postavenie Fínska,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskej prezidentskej kancelárie. K zmene stanoviska Helsínk podľa vyhlásenia prispeli aj predchádzajúce ruské požiadavky, ktorých cieľom bolo zabrániť vstupu ďalších krajín do aliancie.

Bude vás zaujímať:

  1. Peter Weiss
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Dobré správy

„Rozhovor bol otvorený a priamočiary, ale zaobišiel sa bez vyhrotenia (situácie). Je dôležité zamedziť napätiu,“ uviedla kancelária Sauliho Ninistöa, ktorý sa v posledných rokoch snaží pravidelne komunikovať s Putinom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínsky prezident povedal Putinovi: Naša krajina požiada o vstup do NATO!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: