eReport.sk
Zelenský predostrel svoje požiadavky
Fínsky prezident Sauli Niinistö. Foto: tasr/ap

Fíni si v prvom kole prezidentských volieb nezvolili hlavu štátu, čaká ich druhé kolo

Prvé kolo prezidentských volieb vo Fínsku v nedeľu nerozhodlo o novej hlave štátu. V druhom kole sa o dva týždne stretnú bývalý premiér Alexander Stubb a exminister zahraničných vecí Pekka Haavisto, vyplýva z takmer úplných výsledkov hlasovania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister obrany Robert Kaliňák
  2. Personálne zemetrasenie ešte neskončilo.

Druhé kolo

Po sčítaní 99,5 percenta hlasov mal konzervatívec Stubb 27,2 percenta a Haavisto zo strany zelených 25,8 percenta hlasov, ukázali výsledky priebežne zverejňované volebným úradom.

Oboch už favorizovali prieskumy a skončili s odstupom pred ďalšími kandidátmi. Predseda parlamentu Jussi Halla-aho získal 19 percent a bývalý eurokomisár Olli Rehn 15,3 percenta hlasov.

Keďže žiaden z kandidátov podľa očakávaní nezískal viac ako 50 percent hlasov, uskutoční sa 11. februára druhé kolo volieb.

Niinistö končí v marci

Funkčné obdobie súčasného prezidenta Sauliho Niinistöa sa končí 1. marca. Po dvoch šesťročných mandátoch sa už o úrad uchádzať nemohol. O post prezidenta sa uchádzalo celkovo deväť kandidátov. Takmer 1,9 milióna z približne 4,5 milióna voličov využilo možnosť odovzdať hlas vopred.

Fínsky prezident má výkonné právomoci pri tvorbe zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä vo vzťahu ku krajinám mimo EÚ, ako sú Spojené štáty, Rusko a Čína. Takisto vymenúva premiéra a členov vlády, podpisuje zákony a je hlavným veliteľom ozbrojených síl.

Fínsko vlani v apríli vstúpilo do NATO a v novembri v dôsledku narastajúceho prílevu migrantov uzavrelo všetky hraničné priechody s Ruskom. Obe krajiny majú spoločné hranice v dĺžke 1340 kilometrov, pripomenula agentúra AP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fíni si v prvom kole prezidentských volieb nezvolili hlavu štátu, čaká ich druhé kolo

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie