eReport.sk
Ilustračné foto: archív

Aktuálne vedenie envirorezortu sa intenzívne zaoberá financovaním SVP

Aktuálne vedenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR sa od prvého dňa nástupu do úradu intenzívne zaoberá riešením financovania Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Uviedol to pre TASR Tomáš Ferenčák, hovorca MŽP. Reagoval tak na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. SVP a envirorezort podľa neho spoločne pracujú jednak na krátkodobej sanácii finančného stavu podniku, ale zároveň aj na návrhu koncepčných opatrení do budúcnosti.

Pripomenul, že na problémy s financovaním SVP upozornil NKÚ už v roku 2020, napriek tomu nedošlo k riešeniu. Na ilustráciu, kým v období pred rokom 2020 dostal podnik v priemere tri štvrtiny z požadovanej sumy, v rokoch 2020 až 2022 to bola len necelá pätina. Naakumulované problémy vyvrcholili v prvých mesiacoch roka 2023. Vtedy si financovanie SVP dokonca musel zaistiť prostredníctvom úveru.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová

S analýzou sa finišuje

Ferenčák zdôraznil, že podkladom dlhodobého koncepčného riešenia bude analýza. S tou finišujú analytici Inštitútu environmentálnej politiky. „Do dvoch týždňov bude analýza hotová a zverejnená,“ informoval.

„Práve analytické podklady umožnia prijať systémové a udržateľné financovanie SVP. V strednodobom až dlhodobom horizonte bude treba vykonať hĺbkový procesný audit. Ktorý zmapuje slabé miesta podniku a stanoví možnosti zefektívnenia jeho fungovania. Je potrebné stanoviť výšku investičného a prevádzkového dlhu, ktoré sú dnes neznáme. Súbežne s tým si štát musí začať plniť povinnosť platieb za protipovodňovú ochranu,“ dodal Ferenčák. Ministerstvo financií SR sa chce vyjadriť k financovaniu SVP až po oboznámení sa s danými materiálmi.

Podnik bojuje o prežitie

Hovorkyňa NKÚ SR Daniela Bolech Dobáková vo štvrtok uviedla, že strategický SVP, ktorý má ľudí chrániť pred povodňami, bojuje o prežitie pre prístup štátu.

Štátny SVP, ktorý spravuje a chráni kvalitu a množstvo povrchových a podzemných vôd, stará sa o toky riek aj o protipovodňovú ochranu, je podľa zistení NKÚ dlhodobo v strate a jeho financovanie je poddimenzované.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aktuálne vedenie envirorezortu sa intenzívne zaoberá financovaním SVP

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie