tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Diagnostika bakteriálnych kultúr.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Platili USA vývoj biologických zbraní na Ukrajine? Washington to popiera. Moskva: Máme dôkazy!

Spojené štáty v noci na štvrtok popreli tvrdenia Ruska o tom, že podporujú údajný vojenský biologický program na Ukrajine, pričom uviedli, že tieto obvinenia Ruska môžu naznačovať, že sama Moskva možno čoskoro použije na Ukrajine biologické zbrane. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Kremeľ úmyselne šíri klamstvá o tom, že Spojené štáty a Ukrajina vykonávajú na Ukrajine aktivity spojené s chemickými a biologickými zbraňami, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Američania: Táto ruská dezinformácia úplný nonsens

Zároveň dodal, že Rusko si vymýšľa falošnú zámienku v snahe odôvodniť svoje vlastné hrozné činy. Podľa hovorkyne Bieleho domu Jen Psakiovej sú tvrdenia Ruska absurdné“, pričom upozornila na to, že „tieto konšpiračné teórie opakujú aj čínski predstavitelia“.

Vzhľadom na tieto ruské tvrdenia… by sme všetci mali dávať pozor na možné použitie chemických alebo biologických zbraní na Ukrajine zo strany Ruska“, uviedla Psakiová, podľa ktorej môže Rusko biologické zbrane použiť aj pre „vytvorenie operácie pod falošnou vlajkou.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová gestikuluje počas tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone v stredu 9. marca 2022. – Foto: tasr/ap

Ruské ministerstvo zahraničných vecí začiatkom tohto týždňa uviedlo, že ruskí vojaci našli na Ukrajine dôkazy o tom, že Kyjev sa snažil zničiť stopy vedúcu k jeho vojenskému biologickému programu, ktorý mali údajne financovať Spojené štáty. Podľa hovorcu amerického rezortu diplomacie je však táto ruská dezinformácia úplný nonsens, pričom dodal, že Rusko má vo zvyku obviňovať Západ zo zločinov, ktoré samo pácha.

Hovorca Zelenského: Ide o absurdné ruské dezinformácie

Tieto tvrdenia pritom odmietla aj Ukrajina. Ukrajina striktne odmieta takéto obvinenia,“ vyhlásil hovorca prezidenta Volodymyra Zelenského. Hovorca amerického ministerstva obrany v utorok v tejto súvislosti povedal: Tieto absurdné ruské dezinformácie sú jednoznačné lživé.“

USA chcú zabrániť Rusom, aby sa materiálu nezmocnili

Spojené štáty však v utorok uviedli, že spolupracujú s Ukrajinou na tom, aby zabránili ruským vojenským jednotkám nachádzajúcim sa na Ukrajine zmocniť sa biologického výskumného materiálu, pripomína AFP. Ukrajina má biologické výskumné zariadenia a v skutočnosti nás teraz dosť znepokojuje, že ruské jednotky – ruské sily – sa môžu snažiť získať kontrolu nad nimi, uviedla v utorok námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová na vypočutí pred americkými zákonodarcami, keď sa jej priamo pýtali, či má Ukrajina biologické zbrane. Takže pracujeme s Ukrajincami na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl, ak by sa priblížili, poznamenala Nulandová.

Na archívnej snímke z 8. februára 2022 námestníčka amerického ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová – Foto: tasr/ap

Americký senátor Marco Rubio na vypočutí poznamenal, že v rámci ruskej propagandy existujú správy o odhalení plánu, že Ukrajinci plánujú uvoľniť biologické zbrane v koordinácii s NATO. Na Rubiovu otázku, že ak by na Ukrajine došlo k útoku biologickými alebo chemickými zbraňami, či by za tým boli Rusi, Nulandová povedala: Nemám o tom žiadne pochybnosti, senátor. A je to klasická ruská technika viniť toho druhého z toho, čo plánujú sami urobiť, dodala Nulandová.

Vyvíjali na Ukrajine smrteľné patogény moru či antraxu?

Ruské ministerstvo zahraničných vecí 6. marca na Twitteri napísalo, že ruské sily našli dôkazy o tom, že Kyjev „zahladzuje stopy vojensko-biologického programu na Ukrajine“ financovaného Pentagónom.

Rusko v stredu vyzvalo Spojené štáty, aby objasnili, prečo poskytli podporu údajnému vojenskému biologickému programu na Ukrajine, ktorý podľa Moskvy zahŕňal smrteľné patogény ako mor či antrax.

Podľa AFP výskumná organizácia The Atlantic Council so sídlom vo Washingtone tvrdí, že Kremeľ sa snaží ospravedlniť svoju inváziu na Ukrajinu pretláčaním falošného naratívu, že Ukrajina vyvíja špinavé bomby a biologické zbrane. Neexistuje však dôkaz, že Ukrajina takéto zbrane vyrába, dodala organizácia The Atlantic Council.

Rusko v stredu vyzvalo Spojené štáty, aby objasnili, prečo poskytli podporu údajnému vojenskému biologickému programu na Ukrajine, ktorý podľa Moskvy zahŕňal smrteľné patogény ako mor či antrax. TASR prevzala správu z agentúry Reuters, ktorá zdôraznila, že ruské tvrdenia nie je možné nezávisle overiť.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová apelovala na transparentnosť Washingtonu ohľadom uvedených obvinení, ktoré však Kyjev rozhodne odmieta a hovorca Pentagónu ich označuje za absurdnú ruskú dezinformáciu.

Moskva hovorí o dôkazoch a žiada detaily

Zacharovová uviedla, že Rusko odhalilo dôkazy o takomto programe, ktorý je podľa jej slov financovaný Pentagónom, počas špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva nazýva svoju rozsiahlu agresiu voči Ukrajine.

Marija Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí. – Foto: tasr/ap

Už teraz môžeme povedať, že v ukrajinských biologických laboratóriách v bezprostrednej blízkosti územia našej krajiny prebiehal vývoj komponentov do biologických zbraní,“tvrdí Zacharovová. Nehovoríme o mierovom využití alebo o využití na vedecké ciele….“ dodala. „Žiadame detaily,“ vyzvala USA s tým, aby medzinárodnému spoločenstvu poskytli oficiálne vysvetlenie.

Na Američanov nalieha aj Čína

Hovorkyňa Zacharovová tvrdí, že Moskva má dôkazy o tom, že ukrajinské ministerstvo zdravotníctva nariadilo po 24. februári – keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu – zničiť vzorky moru, cholery, antraxu a ďalších patogénov. Reuters konštatuje, že pravosť takýchto dokumentov nebolo možné nezávisle overiť.

Aj vláda v Pekingu podľa agentúrnych správ nalieha na Spojené štáty, aby okamžite zverejnili informácie o vojenských biologických laboratóriách na Ukrajine a vírusoch, ktoré sa tam skúmali. „Spojené štáty ako strana, ktorá má o laboratóriách najviac informácií, by mali čo najskôr zverejniť relevantné údaje, vrátane vírusov, ktoré tam boli, a podstaty výskumu v nich,“ mal podľa agentúry TASS povedať čínsky diplomat.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  2. Na kombosnímke zľava Sergej Lavrov a Dmytro Kuleba.
  3. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  4. Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün
  5. Americký prezident Joe Biden.
  6. Na kombosnímke zľava Richard Mills a Vasilij Nebenzia.
  7. Na ilustračnej snímke piktogram upozorňujúci na biologické riziko, vedľa ochranný odev.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Platili USA vývoj biologických zbraní na Ukrajine? Washington to popiera. Moskva: Máme dôkazy!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku