eReport.sk
Jozef Hambálek počas rozhovoru pre eReport.
Jozef Hambálek počas rozhovoru pre eReport. Foto: eReport

Fico tlak na eurokomisiu mal význam: Brusel zruší sankcie voči Jozefovi Hambálkovi!

Európska únia od 15. marca zruší sankcie voči Slovákovi Jozefovi Hambálkovi, európskemu šéfovi ruského nacionalistického motorkárskeho klubu Noční vlci. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na nemenované diplomatické zdroje.

Ficov tlak na eurokomisiu mal význam

Únia obviňovala Hambálka zo šírenia ruskej propagandy a výcviku motorkárov s cieľom zapojiť ich do bojov na Ukrajine na strane ruských inváznych síl. Na sankčný zoznam ho zaradila v júli 2022. O jeho vyradenie zo zoznamu sa usiloval premiér SR Robert Fico, okrem iného aj na januárovom stretnutí s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom a žiadal oň aj predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. Podľa premiéra Hambálek neurobil nič, čo by poškodzovalo národnoštátne záujmy Slovenska.

Vyradia ďalších ľudí

Zo sankčného zoznamu by mala EÚ podľa zdrojov Reuters odstrániť aj dvoch ruských podnikateľov Arkadija Voloža, spoluzakladateľa internetovej firmy Yandex, a Sergeja Mndojanca, ktorý bol zodpovedný za vzťahy s ruskou vládou v konglomeráte Sistema a taktiež pôsobí v ruskom inštitúte poskytujúcom poradenstvo Kremľu v oblasti zahraničnej a obrannej politiky.

Podľa jedného z diplomatických zdrojov bolo sankcionovanie spomínaných troch ľudí „právne neobhájiteľné“. Zdroj poukázal okrem iného na zmenu v postojoch v prípade Voloža, ktorý sa k ruskej invázii na Ukrajinu najprv nevyjadroval, ale vlani v auguste ju nazval „barbarskou“.

Šokujúci rozhovor pre eReport

Jozef Hambálek vyrozprával svoj šokujúci príbeh o tom, ako sa mu po zaradení na sankčný zoznam zmenil kompletne život. Vypočujte si celý rozhovor TU.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico tlak na eurokomisiu mal význam: Brusel zruší sankcie voči Jozefovi Hambálkovi!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre