eReport.sk
V Čechách to vrie!
Český premiér Petr Fiala. Foto: tasr/ap

Fialov plán? Zastropovanie cien energií zaplatia z mimoriadnych ziskov firiem


Česká vláda chce zastropovanie cien energií zaplatiť zo zvýšenej dividendy plynúcej z podielu v štátom vlastnených spoločnostiach vrátane spoločnosti ČEZ a z mimoriadnych ziskov niektorých firiem. Povedal to v nedeľu český premiér Petr Fiala v mimoriadnom prejave, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Zastropovanie cien energií

Rozhodnutie zastropovať ceny energií nebolo podľa Fialu jednoduché, pretože ide rádovo o viac než 100 miliárd korún, ktoré musí štát niekde získať. „Nechceme si tieto peniaze opäť požičať, ako to robili vlády pred nami. Zadlžovanie štátu je totiž jednou z príčin inflácie, teda drahoty, ktorej takisto teraz čelíme,“ vysvetlil Fiala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vždy som ti držal chrbát!
  2. Peter Pčolinský (Sme rodina)
  3. Prezidentka Čaputová, Londýn
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.

Uviedol tiež, že extrémne vysoké ceny energií sú priamym dôsledkom vojny ruského prezidenta Vladimira Putina proti Západu. Príčinou aktuálnych problémov je podľa jeho slov energetická závislosť Česka na Rusku. Zmena energetiky však bude podľa neho trvať roky.

„Som presvedčený, že zastropovanie cien dáva istotu, že zvládneme túto zimu,“

povedal Fiala.

V prejave vymenoval opatrenia, ktoré česká vláda na pomoc ľuďom schválila. Pripomenul vládnu kampaň Dáždnik proti drahote a vyzval občanov, aby sa nehanbili požiadať o finančnú pomoc, ak to potrebujú.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fialov plán? Zastropovanie cien energií zaplatia z mimoriadnych ziskov firiem

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne