eReport.sk
Petr Fiala zdroj: fb
Petr Fiala zdroj: fb

Fiala: Česko rozšírilo sankčný zoznam o tri subjekty z proruskej siete

Česká vláda v stredu rozšírila vnútroštátny sankčný zoznam o dve fyzické a jednu právnickú osobu, ktoré sa snažili na území ČR vykonať vplyvovú operáciu v prospech Ruskej federácie. V stredu to oznámil český premiér Petr Fiala, informuje TASR podľa správy servera Novinky.cz

Na sankčný zoznam pribudli politik a podnikateľ Viktor Medvedčuk, spoločnosť Voice of Europe a politik Arťom Marčevskyj. ,,Zasiahli sme proruskú sieť, ktorá sa snažila v Česku rozvinúť vplyvovú operáciu s vážnymi dôsledkami pre bezpečnosť Českej republiky a Európskej únie,“ uviedol Fiala na sociálnej sieti X. Upozornil, že činnosť skupiny siahala za hranice Česka a pôsobila aj v Európskom parlamente. Podľa českej diplomacie bolo jej cieľom narušovať územnú celistvosť, suverenitu a slobodu Ukrajiny.

Ovplyvňovať demokratické procesy v Európe

Medvedčuk je úzko prepojený s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a v Česku sa prostredníctvom spoločnosti Voice of Europe snaží ovplyvňovať spoločenský diskurz, uviedli Novinky.cz Na týchto aktivitách sa podieľal aj Marčevskyj, dodal Fiala. ,,Ukázalo sa, že Ruská federácia sa dlhodobo snaží ovplyvňovať demokratické procesy v Európe a my musíme urobiť všetko pre to, aby sme tomu zabránili,“ dodal.
        

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ropné produkty tankovanie
  2. Meloniová odkazuje Zelenskému.
  3. Zuzana Čaputová
  4. Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)

Dôkazový materiál má podľa Fialu cez 300 strán

České ministerstvo zahraničných vecí na prípade spolupracovalo s Bezpečnostnou informačnou službou (BIS) a Finančným analytickým úradom, uvádza sa na webovej stránke rezortu diplomacie.  

Doteraz sa na sankčnom zozname ČR nachádzali moskovský patriarcha Kirill, ruský podnikateľ Vladimir Jevtušenko a jeho syn Felix, manželia Rostislav a Olga Zorikovci a spoločnosť pre správu ruského majetku v zahraničí, ktorá spravuje ruské nehnuteľnosti v ČR vrátane tých, ktoré sa využívajú na diplomatické účely, pripomenul český portál. Na zozname bol aj podnikateľ Boris Obnosov, ale po zaradení na sankčný zoznam EÚ bol z neho vyradený.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fiala: Česko rozšírilo sankčný zoznam o tri subjekty z proruskej siete

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: