eReport.sk

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Mečiar: Chceli, aby som vyzeral ako násilník, ale ja som dobrák!


A ako je na tom podľa vás nový premiér?

Heger musí rešpektovať niekoľko vecí. Za prvé, je predseda koaličnej vlády. Je z prostredia OĽANO, jeho stranícky šéfom je ten, čo bol predtým. Dokonca sedí po jeho boku a kedykoľvek ho pod stolom kopne a povie čo môže a čo nemôže. A keď nebude rešpektovať líniu strany, tak nebude. Lebo 53 hlasov, ktoré ovláda Matovič a nie Heger, sa môže kedykoľvek postaviť proti Hegerovi. Pokiaľ ide o koaličné vzťahy nič sa nezmenilo. Tí istí ľudia tými istými očami na seba pozerajú, akurát že dnes úlohu hovorcu v konflikte prebral momentálne Korčok a ministerka spravodlivosti Kolíková.

Ako vnímate vlnu rôznych policajných akcií v súvislosti s justíciou a políciou za posledný rok? Práve tie sú považované za najväčšie úspechy vlády tým, že sa to tam čistí.

Boli väčšie akcie aj dôležitejšie s nasadením životov, aj mŕtvymi v polícii, len sa o tom toľko nepísalo.

Myslíte za vašej vlády?

Áno. Nerobila sa z toho psychóza, ale boli veľmi ťažké zápasy aj so vznikajúcim podsvetím, ale aj s uvoľnením medzinárodných vzťahov, čo umožnilo najrôznejším skupinám prenikať na územie Slovenska. A bolo sa treba s tým vysporiadať. Ale občianske slobody a zmena vlastníckych vzťahov priniesla aj nové druhy kriminality, ktoré sme predtým nemali. Vznik nového štátu vyžadoval prestavbu štátnych orgánov, aj tých represívnych. A ten zápas prebiehal tvrdo, aj za cenu obetí. Ale dnes sú hrdinovia tej doby tí, čo zločiny páchali, nie tí čo ich potierali.

Ktoré policajné akcie máte na mysli?

Keď zoberiete podsvetie, tak tí sú dnes medializovaní ako hrdinovia svojho času. Majú publicitu, majú spravodajstvo, majú informácie o tom akí boli, čo robili medzi mladou generáciou. Sa to prezentuje ako niečo úžasné, ale tí čo s nimi bojovali, o tých ste počuli niečo? Ja počujem len zlé na to.

Toto bude aj vo vašej knihe?

Samozrejme.

Priznáva, že so Štefanom Harabinom sa už od prezidentských volieb nestretáva, aj keď boli kamaráti. – Foto: eReport

Budú tam veci o známych ľuďoch, ktorí keď si prečítajú, tak sa im to nebude páčiť?

Samozrejme, že budú aj takí, lebo ja sa nechcem páčiť. Nechcel som sa páčiť vtedy a nechcem sa páčiť teraz. Treba hovoriť o veciach tak ako sú.

Viete naznačiť, že kto sa v knihe nájde?

Budeme hovoriť o tých akciách, pri ktorých došlo veľa ľudí z politických aj spravodajských zložiek o život.

Ste ešte v kontakte s Ivanom Lexom, ktorý za vašej vlády šéfoval SIS?

Nie som v kontakte. My sme boli pracovne v kontakte, robili sme spolu. Skončilo to. Kde žije, ako žije, čo robí? Nemám právo sa do toho starať. Ten vzťah nebol osobný, ale pracovný.

Je jedna osoba z vašej minulosti, ktorá je v súčasnosti poslankyňou parlamentu za OĽANO a vaše cesty sa streli kvôli tomu čo sa stalo jej synovi (smrť Róberta Remiáša v roku 1996 je spájaná s účasťou SIS). Hovorím o Anne Remiášovej. Ako sa na to pozeráte?

Ja som nikdy nemal ani s jej synom, ani s ňou nič spoločné. Pani Remiášová finančne zhodnotila smrť svojho syna.

To sú trochu silné slová...

Urobila z neho obeť, ktorá nebola. Naopak je dokázané, že s tým štátne orgány nemali nič spoločné. To už je niekoľko rokov uzatvorené konanie a stále sa to takto prezentuje. Pani Remiášová je pre mňa osoba, ktorá je nezaujímavá a tlačí z toho politický kapitál. Nečudujem sa, že ju zobral Matovič, pretože je viazaná na neho a bez neho čo bude? Nič. A on má takýchto ľudí vo svojom tíme viacej, preto sa ho budú držať zubami nechtami.

Ešte pred parlamentnými voľbami prišiel váš chvíľkový comeback do politiky, ale nie celkom sa podaril. Vy ste mali kandidovať za stranu Slovenská liga, no nakoniec to neklaplo a rozišli ste sa. Čo sa vlastne stalo v tom čase?

Slovenská liga vznikla ako organizácia, ktorá mala dať nádej národným silám. Bola tam tiež dohoda, že tam budú ľudia nepochybne čistí.

A neboli?

Keď bola pripravená kandidátka, že sa ňou budeme zaoberať, tak sme v strane nechali starých konateľov. Právo podpisovať mali len oni. A oni dali svoju kandidátku. Keď sme začali rozoberať koľko je tam závadových osôb, tak som si povedal: Ja ich mám dotiahnuť do parlamentu a potom sa za to hanbiť? Čo som urobil? Tak z kratšej cesty som sa vrátil naspäť.

Čo to znamená závadové osoby?

To znamená, že mali podlžnosti voči štátu a boli pochybnosti o čistote ich životopisov.

Beriete to ako zlyhanie ich, alebo svoje?

Ja som urobil takisto chybu v tom, že som tých starých konateľov tam nechal. Pretože právo podpisovať a predkladať návrhy má v mene organizácie len konateľ. No a to ja som nebol, ja som viedol len politickú časť. Je to taký neúspech, ktorý je v úzkom kruhu tých, čo sme to chceli urobiť. A širšom kruhu alternatíva, ktorá mala prísť do volieb nebola a nie je dodnes.

Stretávate sa s nejakými bývalými politikmi alebo aj s tými súčasnými?

So súčasnými politikmi nie som v kontakte a ani ten kontakt nevyhľadávam. Nemyslím, že by moje názory boli príjemné. Pretože ak dostanú moc, myslia si, že majú aj požehnanie božie, aj pravdu a aj rozum dostali s funkciou. A to neradi počúvajú.

A s bývalými politikmi?

Niekoľkých bývalých kolegov stretávam sem tam, ale nebudujem s nimi nejaký systém. Nemá to význam.

Môžete aj povedať o koho ide?

To sú náhodné stretnutia, absolútne neorganizované. Stretneme sa, porozprávame sa.

A so Štefanom Harabinom sa stretávate?

Ako išiel do volieb na prezidenta vyhlásil, že nechce mať kontakt so starými politikmi čo rešpektujem. Boli sme priatelia, nehnevám sa na to a rešpektujem to.
















KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Mečiar: Chceli, aby som vyzeral ako násilník, ale ja som dobrák!