eReport.sk

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Mečiar: Chceli, aby som vyzeral ako násilník, ale ja som dobrák!

Viacnásobný slovenský premiér a bývalý líder najsilnejšej politickej strany v 90-tych rokoch HZDS Vladimír Mečiar (78) si užíva dôchodok starostlivosťou o ovocné sady a pripravuje knihu pamätí. Zaočkovaný zatiaľ nie je a ani sa nechystá, no ak by tak mal urobiť, vybral by si jedine ruskú vakcínu Sputnik. Ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorý robil hovorcu ministrovi jeho druhej vlády, považuje za inteligentného človeka. Jedným dychom však dodáva, že to už preháňa a je v medzinárodnej politike príliš jednostranne orientovaný.

Žijeme teraz v takej zvláštnej a ťažkej dobe. Ako sa máte vy v súčasnosti?

Nesťažujem sa, primerane veku a tomu, čo žijú aj ostatní ľudia. To znamená, že pandémia priniesla niečo zlé, ale zase na druhej strane nás donútila byť všetkých spolu vyše roka, takže to je fajn.

Ako vyzerá váš bežný deň počas pandémie?

Môj deň sa delí medzi rodinu, sady, prácu, štúdium literatúry a prípravu dokumentov.

Ak hovoríte o sadoch asi máte na mysli svoju chatu v Dolnej Porube. V minulosti sme videli, že tam máte jabloňové sady. Čomu sa tam teraz venujete?

Rozšírilo sa to tam, okrem jabloní je tam aj množstvo sliviek, hrušiek a čerešní.

Pálite tam stále aj svoju domácu pálenku?

Nepálim vôbec. Dávam moje ovocie páliť do liehovaru.

Keď ste hovorili o práci, čo ste tým mysleli? Na čom teraz pracujete?

Za prvé treba skúmať a sledovať všetko čo sa robí. Bez toho sa nedá žiť, to by som nebol kompletný. Za druhé sa vraciam k minulosti, veci, ktoré boli. Treba ich predsa len spracovať, lebo pri množstve vecí som bol len sám. A ak skončím, tak o nich nikto vedieť nebude.

Chystáte nejakú knihu? Čo to bude, ak môžete povedať?

Zatiaľ sa tým veľmi nechválim, ale chcem, aby to bolo čo najviac faktografické. Žiadna beletria, na tú už nie je čas.

Aké obdobie bude kniha sledovať?

Najprv pred rokom 1990, prečo ten socializmus padol. A potom od roku 1990 tie udalosti, tak ako išli pri ktorých som bol.

Vy ste boli aj boxer. Bude tam aj toto spomenuté?

Nebol som. Ja som trénoval, ale žiaden zápas som nikdy nerobil, pretože do veku 18 rokov boli zakázané. Takže ak som tam išiel na tréningy, tak som tam išiel skôr pre upevnenie sebavedomia a pre fyzickú prípravu. Násilník ani boxer som ale nebol. To je to, čo sa mi pripisovalo preto, aby som vyzeral ako násilník. Pritom som dobrák.

A toto boxerské hobby tam spomeniete?

To som považoval za jeden z druhov tréningu, ktorý je fyzicky veľmi náročný a pracuje celé telo. Ale dnes to už ani neskúsim, pretože by som si mohol privodiť nejaké zranenie.

Vy ste mali v minulosti aj zdravotné problémy. Niečo ste mali s kľúčnou kosťou. Ako je na tom vaše zdravie teraz?

To je stav trvalý a nemenný, neoperovateľný.

Keď sa bavíme o zdraví, tak je tu stále aktuálna veľká téma pandémie. Čo robíte, aby ste sa nenakazili a ako vnímate ochorenie COVID-19?

Zatiaľ som sa nenakazil, ale nechcem to zakríknuť. Proste udržujeme si normálny život, normálny kontakt s prírodou, normálne procedúry, takže nie sme s tým zasiahnutí ako s niečím zvláštnym. Pravda, dbá sa viacej na hygienu a na čistotu prostredia.

Ste zaočkovaný alebo sa chystáte dať zaočkovať?

Dobrá nálada Vladimíra Mečiara neopúšťa ani na dôchodku. – Foto: eReport



Nie som očkovaný, nechystám sa. A ak by som sa dal očkovať, tak pravdepodobne ruskou vakcínou.

Prečo práve ruskou vakcínou? Jej zaregistrovanie u nás je dosť problematické...

Vakcína nie je problematická, problematická je politika a reči a záujmy okolo nej. Vakcína za to nemôže.

Hovorí sa, že problémom je existencia viacerých šarží vakcíny Sputnik, ktoré spája len názov a v tejto súvislosti sa objavujú pochybnosti, či sme práve my nedostali problémovú. Ako sa na to pozeráte?

Je to preukázané?

Hovoril o tom Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) napríklad…

Hovorí sa, že.

Ale to tvrdí náš štátny ústav. Tomu by sme mohli veriť, nie?

Na úrovni hovorí sa, že. Štátny ústav to tlmočil ako názor iných ústavov, ktoré to nepotvrdili. Takže, hovorí sa, že.

V spore medzi riaditeľkou ŠÚKL Zuzanou Baťovou a ministrom financií Igorom Matovičom…

To vôbec nie je tento spor. Prepáčte, ale hneď ako vakcína prišla, prvý kto vyskočil bol minister zahraničných vecí, že je to nedobré z hľadiska geopolitiky. Vôbec nehovoril o vakcíne. Druhý, kto vyskočil s tým, že je to nevhodné z hľadiska geopolitiky bola ministerka Remišová. A teraz kto rozprúdil kampaň znovu po rokovaní Matoviča napriek dohodám, že nebudú na seba útočiť? Minister zahraničných vecí a zástupkyňa pani Remišovej. Takže to si musia vybaviť medzi sebou a netárať o veciach, o ktorých nič nevedia. Možno ani netušia.

To, že tu je vakcína označuje minister zahraničných vecí, ale aj iní za súčasť ruskej hybridnej informačnej vojny.

Veď práve o to ide, že to chápu nie ako nástroj ochrany zdravia, ale ako nástroj hybridnej vojny. Čiže keď je to otázka vojny a keď ľudia čakajú na vakcínu, ktorú nedostávame od západných krajín napriek zmluvám, že tie si predovšetkým uprednostňujú vlastné záujmy. Najbohatších desať krajín má najviac a tí menší potom nedostávajú. Ak sa teda dá zistiť rovnaká alebo lepšia náhrada iná, tak prečo z toho robiť hybridnú vojnu. Je v záujme koho, aby Slováci zomierali? Toto je hybridná vojna. V záujme koho je pozdržať liečebné prostriedky, aby tu bolo čo najviac mŕtvych? To je moja otázka.

A máte na ňu aj odpoveď?

Moja otázka aj odpoveď je rovnaká. Je to v záujme tých čo kričia, že je to hybridná vojna. Tí sú už tak ohlúpnutí z politických otázok.

Ale prečo by to malo byť napríklad v záujme Ivana Korčoka?

Ak to nie je jeho záujem, tak prečo robí politiku z lieku. Liek je predsa univerzálny a má všeľudskú pôsobnosť. Naopak sa teraz vyvíja iniciatíva, aby aj americké patenty boli zrušené a sprístupnené celému svetu. Tak ako sa Sputnik sprístupňuje iným štátom. Je už výroba zabezpečená v Srbsku, rokuje sa o nej v Nemecku, rokuje sa o nej v Taliansku, rokovalo sa v Španielsku, čiže záujem je. Tá výroba a dodávky prebiehajú v 60-tich štátoch, čiže ja neobhajujem Rusko, ja obhajujem humánne otázky poskytnúť pomoc ľuďom napadnutým chorobou. To je základná otázka. Predsa aj počas vojny existujú pravidlá vojny a nepriateľa musíte ušetriť keď príde do zajatia, alebo ho nájdete zraneného. Takže ak sa toto robí, aká hybridná vojna? Čo je to za nezmysel?

Vyše roka už máme na Slovensku novú vládu, rok bol premiérom Igor Matovič, no už nie je. Ako by ste zhodnotili jeho vládu ako bývalý premiér?

Ja nebudem hovoriť o Igorovi Matovičovi iba, ale musím hovoriť o tej vláde ako celku. Jej základná chyba je, že sa vyhlasuje za vládu demokratickú. Pritom demokracia predpokladá širšiu účasť na rozhodovaní a oni sa tak zaľúbili do seba a zneužívajú niektoré automaty, ktoré sú s mimoriadnou situáciou spojené. Veď nekomunikujú s ľuďmi. To znamená nedostatok demokracie pri všetkých rozhodovaniach. A touto chorobou je napadnutý aj terajší predseda vlády, aj bývalý predseda. Druhé, čo je zásadné pre nich, je nedostatok odbornosti. Predsa riadenie štátu je aj umenie. To sa treba aj naučiť a rešpektovať iné vedné odbory. Nemusí ich ovládať, ale musí mať k ním úctu.

Ale niektorí ministri sú odborníci. Napríklad Korčok je dlhoročný diplomat.

Ja poznám pána Korčoka keď bol ešte za nášho obdobia hovorca, ale tak sa mi zdá, že teraz je veľmi veľmi „frcnutý“ na jednu stranu. A to isté jeho štátny tajomník (Martin Klus pozn. red.). To sú inteligentní ľudia, bezpochyby vedia čo robia, ale preháňajú to na jednu stranu a strácajú tým nadhľad nad vývojom u nás. Pokiaľ ide o vývoj tejto vlády, ďalšia taká chyba je absolútna absencia zodpovednosti. Tu sa nemôže meniť vláda a nepovedať prečo. Že je to len vo vzťahu osôb? To je absolútne zlyhanie v oblasti zdravia a životov ľudí, ale aj v ochrane podnikateľského prostredia, v ochrane ekonomiky, ale aj v ochrane práva.

A čo výsledky vlády?

Pokiaľ ide o výsledky vlády, tak sú krátkodobé. To je počet mŕtvych z hľadiska prenášania zodpovednosti z osoby na osobu. To sú aj vzťahové veci medzi stranami a osobami, ktoré boli pred pár rokmi vyhrotené. A sú aj teraz vyhrotené a takto sa nič nezmenilo. Pokiaľ si niekto myslí, že ide o inú vládu, tak je na historickom omyle.

A nie je to po výmene na poste predsedu iná vláda?

Je to tá istá vláda v ktorej sa vymenili dvaja – nazval by som to vrabce na konári. Na ten horný konár išiel iný, ale ten horný konár je tenký. Ale na hrubší konár pevnejší, prišiel ten, čo bol predtým na tom vyššom. To znamená, že pozícia Matoviča je silnejšia a pevnejšia ako kedykoľvek predtým. Nie je toľko na očiach a disponuje peniazmi. Ten čo disponuje peniazmi, môže urobiť skryté kroky také, ktoré mu umožnia pomstiť sa komukoľvek úplne legálne, slušne, bez kriku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Mečiar: Chceli, aby som vyzeral ako násilník, ale ja som dobrák!

Najnovšie