eReport.sk
Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar. Foto: eReport.

EXKLUZÍVNE Policajti vypočuli Mečiarovu vládu! Exministerka Tóthová: Vyšetrovateľ bol analfabet!

AKTUALIZOVANÉ Kontroverzné odpustky Vladimíra Mečiara naďalej mátajú Slovensko! Trestné stíhanie súvisiace so zrušením Mečiarových amnestií bolo obnovené v roku 2019. Odvtedy muži zákona pilne pracovali a na výsluch aj podľa slov expremiéra predvolali nielen jeho, ale aj jeho bývalých vládnych kolegov. EReport oslovil k téme aj exčlenov Mečiarovho kabinetu. Obzvlášť vytočená bola podpredsedníčka vlády Katarína Tóthová. Tá ohľadom vyšetrovateľov nenašla pekného slova!

Po tom ako v roku 2017 poslanci zrušili tzv. Mečiarove amnestie, začali policajti opäť konať. Odštartovalo trestné stíhanie, ktoré bolo následne zastavené. Obnovené bolo v roku 2019 za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prípad súvisel s jednou z najväčších káuz 90. rokov, a to zavlečením Michala Kováča ml. do Rakúska. Len pred niekoľkými dňami médiá priniesli správu, že vyšetrovanie je opäť zastavené. Od jeho obnovenia v roku 2019, ale policajti nelenili a na výsluch si predvolávali bývalé špičky Mečiarovej vlády.

Mečiar: Vypočuli moju vládu

„Bol som na polícii na výsluchu dvakrát,“ prezradil pre eRepoprt 78-ročný „otec národa“. Na otázku či počas výsluchov vyšetrovateľ požadoval od Mečiara aj určité dôkazy, odpovedal, že dôkazmi sú všetci členovia bývalej vlády z rokov 1994 až 1998. „A tí všetci boli vypočutí, Všetci rozprávali rovnako, všetci sme za to hlasovali,“ prezradil Mečiar.

Amnestie odklepla kolektívne vláda v roku 1998. Podľa kritikov kontroverzných odpustkov mali znemožniť vyšetrenie únosu prezidentovho syna, ale aj tzv. „zmareného“ referenda z roku 1997, ktoré súviselo so vstupom Slovenska do NATO.

Mečiar priznal, že bol na vypočutí dvakrát po obnovení trestného stíhania v roku 2019. – Foto: eReport

Analfabet a diletanti

EReport kontaktoval k téme aj bývalých členov Mečiarovej vlády. Predvolanie na jeden výsluch potvrdil aj exminister Sergej Kozlík. „Áno, bol som vypovedať v tej veci,“ priznal stručne bývalý člen vlády.

Sergej Kozlík taktiež priznal, že absolvoval policajný výsluch. – Foto: tasr

O čosi komunikatívnejšia bola Katarína Tóthová, bývalá ministerka spravodlivosti, ktorá v čase medzi rokom 1994 a 1998 pôsobila ako podpredsedníčka vlády pre legislatívu. Aj tá priznala, že bola raz vypočutá v súvislosti s obnovením spomínaného trestného stíhania v roku 2019. Tá sa pri spomienke na výsluch poriadne rozohnila.

Katarína Tóthová a Vladimír Mečiar – Foto: tasr

„Bola som na vypočutí, a ten čo to robil, bol totálny právny analfabet, pretože ma predvolal ako svedka. On nevie, respektíve nechcel vedieť, ale mal vedieť, že vláda rozhodovala hlasovaním tajným. A keď jeden je obvinený, že spáchal nejaký trestný čin zneužitia verejného činiteľa, tak ma nemôžu volať ako svedka, ale len taktiež ako spolupáchateľa,“ ostro zaspomínala na vypočutie expolitička.

Práve s amnestiami je spájaný najmä Vladimír Mečiar. Expolitička podčiarkla, že sa v tom vyšetrovateľ nevedeli pohybovať. „Boli to diletanti. Vláda vždy rozhoduje v zbore,“ podotkla bývalá politička a dodala, že vláda o amnestiách rozhodla v tajnom hlasovaní. „Čo on vie…kde je dokázané či Mečiar nehlasoval proti, keď to bolo tajné hlasovanie,“ opísala udalosti spred vyše dvoch desaťročí Tóthová.

EReport s témou oslovil aj Krajské policajné riaditeľstvo v Bratislave, ktoré potvrdilo, že v spomínanej veci boli predvolaní všetci členovia bývalej vlády z rokov 1994 až 1998. Podľa strážcov zákona sa výpovede zúčastnili všetci čo obdržali „predvolanku“.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EXKLUZÍVNE Policajti vypočuli Mečiarovu vládu! Exministerka Tóthová: Vyšetrovateľ bol analfabet!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti