eReport.sk
V strede Andrej Babiš Zdroj: fb AB

Eurovoľby v ČR: Babiš vyprášil Fialu, mandáty obhájili Konečná a David, prekvapil najmä Turek


Hlavnou témou Filipa Turka v kampani bola záchrana spaľovacích motorov, ktoré chce Európska únia od roku 2035 zakázať, k téme sa počas kampane prihlásil aj Andrej Babiš.

Eurovoľby v Českej republike priniesli veľmi zaujímavé výsledky. Veľký triumf ANO Andreja Babiša a fiasko vládnej koalície Petra Fialu, zázrak menom Filip Turek a len tesný jeden mandát pre SPD. To všetko boli viac alebo menej prekvapenia volieb. Prinášame kompletný zoznam mien, ktoré sa za ČR prebojovali do EP.

Babiš prevalcoval vládnu koalíciu

Voľby do Európskeho parlamentu v Česku teda vyhralo hnutie ANO českého expremiéra Andreja Babiša so ziskom 26,14 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila koalícia SPOLU s 22,27 percentami. Celkom vo voľbách uspelo sedem politických zoskupení.

Víťazné hnutie ANO si v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami do EP polepšilo a bude mať sedem europoslancov, čo je o jedného viac. Naopak, koalícia SPOLU ich bude mať šesť, čo je o dvoch menej ako vo voľbách v roku 2019.

Jedným z najväčších prekvapení českých eurovolieb je tretia pozícia koalície Prísaha a Motoristi, keďže za ňu hlasovalo 10,26 percenta zúčastnených voličov a získala dva mandáty. Hlavnou témou Filipa Turka v kampani bola záchrana spaľovacích motorov, ktoré chce Európska únia od roku 2035 zakázať.

Nasledovala koalícia Stačilo! s 9,56 percentami a STAN a osobnosti so ziskom 8,7 percenta hlasov. Všetky tri zoskupenia budú mať v europarlamente po dvoch poslancov.

Po jednom poslancovi budú mať v EP Piráti, ktorí získali 6,2 percenta hlasov a koalícia SPD a Trikolora, tá získala 5,73 percenta hlasov. Päťpercentnú hranicu neprekročilo hnutie PRO Jindřicha Rajchla, strana SOCDEM či Slobodní.

Vo všetkých krajoch zvíťazilo hnutie ANO, koalícia Spolu vyhrala len v Prahe. Volebná účasť bola najvyššia v histórii eurovolieb v ČR, vo všetkých krajoch presiahla 30 percent. Najvyššia bola v Prahe, a to 42,58 percenta.

Zoznam mien

ANO:

Do Európskeho parlamentu sa z prvého miesta kandidátky hnutia ANO dostala bývalá ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová . Podpredsedníčka Poslaneckej snemovne získala aj najvyšší počet preferenčných hlasov, a to cez 170 tisíc. Dostálovou nasledovala bývalá hajtmanka Stredočeského kraja Jaroslava Pokorná Jermanová , ktorá sa vyšvihla na druhé miesto zo šiestej pozície.

Političky nasledoval poslanec a bývalý zastupiteľ Ústeckého kraja Jaroslav Bžoch , ktorý kandidoval z druhého miesta. Post v Európskom parlamente obhájili aj Ondřej Knotek , Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík . Všetci traja v inštitúcii pôsobia od roku 2019. Kreslo v Bruseli získala prvýkrát aj zastupiteľka Jihlavy Jana Nagyová .

SPOLU:

Druhé funkčné obdobie v Európskom parlamente získal Alexander Vondra (ODS). Bývalý minister obrany kandidoval ako líder kandidátky strán ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Post v europarlamente obhájil člen TOP 09 Luděk Niedermayer , ktorý pred vstupom do politiky pôsobil v Českej národnej banke, europoslancom je od roku 2014. Obaja politici sa prebojovali medzi päť politikov s najvyšším počtom preferenčných hlasov – Vondra ich získal 118 tisíc, Niedermayer 88 tisíc.

KDU-ČSL bude v Európskom parlamente obhajovať iba Tomáš Zdechovský . Zaistil si tak tretie funkčné obdobie v europarlamente. Ďalej sa umiestnili dvaja kandidáti ODS – Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek . Bývalá senátorka za obvod Mělník kandidovala z druhého miesta, bývalý šéf kancelárie europoslanca Vondry šiel do volieb z piateho miesta. Šiesty post pre koalíciu spolu pripadol bývalému starostovi Prahy 6 Ondrejovi Kolářovi z TOP 09, ktorý bol od posledných parlamentných volieb poslancom.

Prísaha a Motoristi:

Prvýkrát sa do Európskeho parlamentu prebojovali zástupcovia koalície Prísahy a Motoristov sebe. Získali tu dva posty. Kreslo v Bruseli si voľbami zaistila jednotka kandidátky Filip Turek. Pre bývalého pretekára F1 je to prvá politická funkcia. Do funkcie ho vyniesol aj druhý najvyšší počet preferenčných hlasov. Získal ich vyše 150 tisíc. Druhý post pripadol členke Prísahy Nikole Bartůšek.

Stačilo!:

Stálicou v Európskom parlamente je Katarína Konečná (KSČM). Tohtoročné voľby jej zaistili už tretie funkčné obdobie v Bruseli. Šéfka komunistov kandidovala ako jednička spoločnej kandidátky KSČM, SD-SN a ČSNS a osobností. Konečná získala aj štvrtý najvyšší počet preferenčných hlasov – 115 tisíc. Okrem nej sa do Európskeho parlamentu dostal aj bývalý člen Pirátov Ondřej Dostál.

STAN:

Kandidátku Starostovia a osobnosti pre Európu viedla z prvého miesta neúspešná prezidentská kandidátka Danuša Nerudová . Bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne si prvým miestom vo voľbách zabezpečila svoje prvé funkčné obdobie v Európskom parlamente. Voľby vyniesli do kresla v Bruseli aj bývalého prvého podpredsedu STAN Jána Farského. Bývalý poslanec kandidoval do europarlamentu z druhého miesta.

Piráti:

Veľkým neúspechom skončili voľby do Európskeho parlamentu pre vládnych Pirátov. Doteraz mali v inštitúcii troch zástupcov, do nového europarlamentu sa prebojovala iba  Markéta Gregorová, ktorá tak miesto obhájila. Do Bruselu sa jej podarilo dostať cez jednotku kandidátky a kvestora Európskeho parlamentu Marcela Kolaju.

SPD a Trikolora:

Hnutie Sloboda a priama demokracia sa nepodarilo obhájiť dvoch europoslancov. Do Bruselu sa prebojoval iba jeden jej zástupca – Ivan David . Bývalý minister zdravotníctva tak obhájil post europoslanca a zaistil si druhé funkčné obdobie.

Zdroj: tasr, CNN Prima News, Echo24

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Eurovoľby v ČR: Babiš vyprášil Fialu, mandáty obhájili Konečná a David, prekvapil najmä Turek

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: