eReport.sk
Akt zúfalstva?
Dmitrij Peskov (vľavo), hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, vpravo. Foto: tasr/ap

Eurovoľby sú pod drobnohľadom aj Ruska. Kremeľ sleduje nárast popularity krajnej pravice v EÚ


Rusko pozorne sleduje volebné zisky krajne pravicových strán vo voľbách do Európskeho parlamentu, vyhlásil v pondelok Kremeľ.

„Zatiaľ môžeme vidieť, že väčšina je proeurópska a proukrajinská… no vidíme trend nárastu popularity krajne pravicových strán,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrj Peskov s tým, že Rusko tento proces pozorne sleduje.

Podľa čiastkových výsledkov volieb z jednotlivých krajín EÚ eurovoľby vyhrala Európska ľudová strana (EPP), nasledovaná socialistami a demokratmi (S&D) a liberálmi z Obnovme Európu (RE).

Víťazstvo Le Pennovej

Vo Francúzsku však prezident Emmanuel Macron oznámil predčasné parlamentné voľby po víťazstve krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penovej v eurovoľbách.

Rusko údajne nechce zasahovať do vnútorných záležitostí Francúzska

Peskov víťazstvo RN vo Francúzsku nekomentoval a uviedol, že Rusko by nerado zasahovalo do vnútorných záležitostí Francúzska. Moskva však podľa hovorcu bude nadchádzajúce predčasné voľby vo Francúzsku pozorne sledovať, pretože francúzske vedenie zaujalo voči Rusku nepriateľský postoj.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko zostrelilo dva drony
  2. Ruský prezident Vladimir Putin

Le Penová bola v minulosti obviňovaná z úzkych väzieb na Rusko. Po invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 sa však od Ruska dištancovala. Francúzska politička však kritizuje rozsah vojenskej pomoci, ktorú chce Macron poskytnúť Ukrajine.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Eurovoľby sú pod drobnohľadom aj Ruska. Kremeľ sleduje nárast popularity krajnej pravice v EÚ

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: