tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Gasprom ruský plynovod Naftogaz ukrajinský tranzit plyn
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Európske ceny plynu rastú. Chladné počasie testuje disciplínu kontinentu

Ceny zemného plynu v Európe v pondelok vzrástli po ochladení na celom kontinente. Nižšie teploty sú zároveň prvou skúškou schopnosti Európy udržať dopyt v zime utlmený bez donedávna jej hlavného dodávateľa plynu, Ruska. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister hospodárstva SR Karel Hirman
  2. minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina)
  3. Gazprom
  4. Varenie, kuchyňa, energie, šetrenie energie, plyn
  5. Pohľad na mrakodrap Lachta Centrum, v ktorom sídli spoločnosť Gazprom v Petrohrade 19. októbra 2022.
  6. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame do 17.15 h SEČ vzrástol o 2,6 % na 115,51 eura za megawatthodinu.

Európske zásobníky cez víkend plné na 95 %.

Ceny plynu si v predchádzajúcich dňoch našli akési dno vďaka donedávna teplejšiemu počasiu, ako bývalo v minulosti bežné pre túto ročnú dobu, keď sa začína vykurovacia sezóna. Mierny október znamenal, že nákupcovia mohli pokračovať v plnení zásobníkov na plyn dlhšie ako v predchádzajúcich rokoch.

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe boli európske zásobníky cez víkend plné na 95 %. Obchodovanie na TTF zostalo aktívne aj napriek krokom Európskej komisie, ktorá sa snaží o zavedenie stropu na ceny plynu, aby pomohla udržať nižšie celkové účty za energie na kontinente počas nadchádzajúcej zimy.

Krok k obmedzeniu cien by mohol mať dôsledky

Podľa analytikov zo spoločnosti Rystard Energy akýkoľvek krok k obmedzeniu cien plynu by mohol mať neplánované dôsledky pre bezpečnosť dodávok alebo pre snahy o zníženie spotreby. Argumentujú tiež, že sa môže ukázať, ako nemožné kontrolovať ho, ak sa obchody, ktoré v súčasnosti prebiehajú na európskych burzách, presunú na mimoburzový trh.

Katar podpísal svoju najväčšiu dohodu

Jedným z faktorov, ktorý stále podporuje ceny, je predlžovanie odstávky zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu vo Freeporte na pobreží Texasu po požiari toto leto. Freeport minulý týždeň posunul očakávaný dátum reštartu približne o mesiac na polovicu decembra. Toto zariadenie sa zvyčajne podieľa takmer 4 % na globálnom trhu s LNG, ak je v prevádzke.

V pondelok sa objavila tiež správa, ktorá odhalila, akej konkurencii bude Európa čeliť na globálnom trhu, ak bude chcieť na akékoľvek dlhšie obdobie nahradiť ruský plyn transportovaný potrubím v celom rozsahu dodávkami LNG. Emirát Katar, bohatý na plyn, podpísal totiž dlhodobý kontrakt na dodávky plynu čínskemu Sinopecu v rámci rozširovania jeho obrieho Severného poľa v Perzskom zálive. Dohoda o dodávkach 4 miliónov ton ročne po dobu 27 rokov je najväčšia, akú kedy Katar podpísal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európske ceny plynu rastú. Chladné počasie testuje disciplínu kontinentu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku