eReport.sk
Európska únia aj šéfka jej komisie Ursula von der Leyenová chce zaviesť proti Rusku už 13. balík sankcií a zároveň stále podporovať Ukrajinu. Zdroj: TASR/AP

Európska únia chce schváliť už 13. balík sankcií proti Rusku a zároveň plánuje ďalej podporovať Ukrajinu

Koho vlastne chce EÚ zničiť? Jej politici plánujú zaviesť proti Rusku už 13. balík sankcií a zároveň podporovať Ukrajinu. Ako sa zatiaľ ale ukazuje, sankcie viac škodia samotnej únii ako Rusku, a zároveň peniaze investované na pomoc Ukrajine poraziť jej agresora sa míňajú účinkom. Rusko totiž na fronte, ale aj mimo neho, stále neprehráva.

Podpora Ukrajiny a jeho ľudu sa nezmenší

Európska komisia (EK) dnes privítala rozhodnutie Rady EÚ schváliť 13. balík sankcií voči Rusku, informuje o tom spravodajca TASR. EK pred druhým výročím začiatku ruskej agresie voči Ukrajine vyhlásila, že podpora EÚ pre Ukrajinu a jej ľud sa nezmenšuje a 13. balík sa zameriava na ďalšie obmedzenie prístupu Ruska k vojenským technológiám (najmä dronov) a rozšírenie sankčného zoznamu. Nové sankcie sa týkajú 106 osôb a 88 právnych subjektov, celkovo je na sankčnom zozname EÚ už 2000 osôb a subjektov.

Komisia bude naďalej podporovať členské štáty, aby zabezpečila účinné presadzovanie reštrikčných opatrení, a bude úzko spolupracovať s tretími krajinami s cieľom bojovať proti pokusom o ich obchádzanie.

Zo stanoviska Európskej komisie

„Komisia bude naďalej podporovať členské štáty, aby zabezpečila účinné presadzovanie reštrikčných opatrení, a bude úzko spolupracovať s tretími krajinami s cieľom bojovať proti pokusom o ich obchádzanie,“ uvádza sa v stanovisku EK. Medzi novozaradenými sú najmä spoločnosti a jednotlivci z ruského vojensko-priemyselného komplexu. Sankcie postihnú aj desiatky firiem a jednotlivcov zapojených do dodávok zbraní zo Severnej Kórey, ruského ministra obrany a niekoľko spoločností a jednotlivcov z Bieloruska poskytujúcich podporu ruským ozbrojeným silám.

Na sankčnom zozname aj firmy mimo Ruska

Patrí sem aj šesť sudcov a desať úradníkov na okupovaných územiach Ukrajiny a tiež 15 jednotlivcov a dva subjekty zapojené do deportácie a vojenskej indoktrinácie ukrajinských detí. Nový balík sankcií má zabrániť Rusku získavať západné citlivé technológie a spresňuje zoznam spoločností, ktoré mu obstarávajú kľúčové komponenty do dronov. Na sankčný zoznam EÚ pridala 27 firiem z Číny, Kazachstanu, Indie, Thajska, Turecka, zo Srbska a Srí Lanky, na ktoré sa vzťahujú prísnejšie obmedzenia vývozu tovaru a technológií s dvojakým použitím, ako aj tovaru a technológií, ktoré by mohli zmodernizovať obranný a bezpečnostný sektor Ruska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  2. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
  3. Volodymyr Zelenskyj

Zakazuje sa aj vývoz hliníkových kondenzátorov s vojenským využitím a rozširuje sa zoznam partnerských krajín pre nepriamy zákaz dovozu železa a ocele o Spojené kráľovstvo. EK zdôraznila, že po dvoch rokoch od začiatku útočnej vojny Ruska proti Ukrajine EÚ bude naďalej dôrazne podporovať ukrajinské hospodárstvo, spoločnosť, ozbrojené sily a budúcu obnovu krajiny tak dlho, ako bude treba. EÚ prijala doteraz 13 balíkov sankcií voči Rusku s cieľom, znížiť príjmy Ruska a hodnotu rubľa, aby jeho vojnovú mašinériu pripravila o zdroje.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európska únia chce schváliť už 13. balík sankcií proti Rusku a zároveň plánuje ďalej podporovať Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie