eReport.sk
Robert Fico a Ladislav Kamenický, foto:tasr

Vládne opatrenia prinášajú „ovocie“: Eurokomisia zlepšila odhad vývoja našej ekonomiky na najbližšie roky


Hospodársky rast Slovenska by mali podľa jarnej prognózy Európskej komisie v rokoch 2024-25 ťahať najmä súkromná a verejná spotreba, a taktiež oživenie zahraničného obchodu. EK očakáva rast reálneho hrubého domáceho produktu (HDP ) v roku 2024 na úrovni 2,2%,čo je o 0,5 percentuálneho bodu viac ako v poslednej jesennej prognóze.

Vládne opatrenia prinášajú „ovocie“

Nárok 2025 predpokladá rast na úrovni 2,9%, čo je oproti jesennej prognóze viac o 0,9 percentuálneho bodu. Súkromnú spotrebu podporí rast reálnych miezd. Tie budú v najbližších rokoch stúpať kvôli pretrvávajúcemu nedostatku pracovných síl a pomalšej inflácii. Stlmiť infláciu pomôžu vládne opatrenia obmedzujúce rast cien energií pre domácnosti, ako aj stabilizácia cien potravín. Inflácia má klesnúť z minuloročných 11 % na tohtoročných 3,1%.

Zdroj: eurokomisia

Neskoršie uvoľnenie cien energií prispeje k miernemu rastu inflácie na 3,6% v roku 2025. Pre investície, najmä z fondov EÚ, bude rok 2024 medziobdobím. Očakáva sa značný útlm ich čerpania. V roku 2025 EK očakáva postupné zvýšenie čerpania financií z nového programového obdobia, rovnako aj nárast čerpania z Plánu obnovy a odolnosti.

Pokles inflácie

Inflácia meraná metodikou HICP bola v apríli 2024 na úrovni 2,4 %, čo je oproti marcu pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Inflácia klesá 14 mesiacov v rade z maxima 15,4%vo februári 2023.

Najväčší príspevok k nárastu cien na úrovni 0,41 p. b. mali alkoholické nápoje a tabak. Nasleduje doprava na úrovni 0,40 p. b. najmä kvôli nárastu cien pohonných hmôt a autobusových dopravných služieb. Vysoký podiel na aprílovej inflácii mali aj ceny rozličných tovarov a služieb na úrovni 0,34 p. b., najmä výdavky na osobnú starostlivosť. Rekreácia a kultúra ostala bez zmeny oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Najmenší príspevok k inflácii mali telefónne a poštové služby, ktoré boli na úrovni 0,11 p. b. a takisto potraviny a nealkoholické nápoje na úrovni 0,02 p. b. V minulosti boli pritom skôr významným motorom inflácie ako jej tlmiacim faktorom. V rámci potravín najviac z dražel chlieb a obilniny (+0,10p.b.) a naopak najviac zlacneli mlieko, syry a vajcia(-0,23p.b.)

Zdroj: šúsr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vládne opatrenia prinášajú „ovocie“: Eurokomisia zlepšila odhad vývoja našej ekonomiky na najbližšie roky

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne