eReport.sk
Na snímke z videa na svojom instagramovom konte ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj kráča po schodoch v berlínskej nemocnici. Foto: tasr/ap

EÚ udrie novými sankciami na Rusko! Pre kauzu Navaľnyj


Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v pondelok dohodli, že pripravia nové sankcie voči Rusku v súvislosti s otrávením ruského opozičného politika a aktivistu Alexeja Navaľného. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Šéfovia diplomacií 27 členských krajín EÚ sa v pondelok stretli na zasadnutí Rady pre zahraničné veci v Luxemburgu.

S návrhom prišli Nemci a Francúzi

Dvadsaťsedem ministrov členských krajín EÚ sa tam dohodlo, že začnú s prípravou opatrení na základe návrhu, ktorý minulý týždeň pripravilo Francúzsko s Nemeckom, píše AFP s odvolaním sa na tri rôzne zdroje. Tieto dve krajiny podľa AFP tvrdia, že Rusko je zodpovedné za augustovú otravu Navaľného nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) 6. októbra potvrdila, že v skúmaných vzorkách odobratých Navaľnému boli nájdené stopy látky zo skupiny novičok. K rovnakým výsledkom dospeli aj laboratóriá v Nemecku, Francúzsku a vo Švédsku.

Rusko akýkoľvek podiel na Navaľného otrave popiera

Navaľnému prišlo nevoľno a upadol do kómy, keď 20. augusta lietadlom cestoval z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia.

O dva dni – 22. augusta – povolili lekári z Omska Navaľného prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra.

Rusko akýkoľvek podiel na Navaľného otrave popiera.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ udrie novými sankciami na Rusko! Pre kauzu Navaľnyj

KOMENTOVALI STE: