eReport.sk
Tu sme v Únii!
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Reprofoto: twitter.com/vonderleyen

EÚ, Kanada a Nemecko odsudzujú útok Iránu, Egypt a Saudská Arábia žiadajú zdržanlivosť


Predstavitelia Európskej únie, Kanady a Nemecka v nedeľu odsúdili útok Iránu na Izrael uskutočnený v noci na nedeľu. Egypt a Saudská Arábia vyjadrili znepokojenie a zúčastnené strany vyzvali na zachovanie zdržanlivosti.

Informuje TASR podľa ich vyjadrení na sociálnej sieti X a správy agentúry AFP.

„EÚ rázne odsudzuje neprijateľný útok Iránu voči Izraelu,“ napísal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Označil to za neslýchané stupňovanie napätia a vážnu hrozbu pre regionálnu bezpečnosť.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová útok odsúdila a vyzvala Irán a jeho spojencov, aby tieto útoky okamžite zastavili. „Všetci účastníci sa teraz musia zdržať ďalšieho stupňovania a pracovať na obnovení stability v regióne,“ uviedla.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Libanon obviňuje Izrael!

Nemecko podľa ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej rázne odsudzuje útok, ktorý môže spôsobiť zmätok v celej oblasti Blízkeho východu. Takisto vyzvala Irán a jeho spojencov, aby s útokmi čím skôr prestali a vyjadrila solidaritu s Izraelom.

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo hlboké znepokojenie a žiadalo maximálnu zdržanlivosť. Egypt bude podľa vyjadrenia ministerstva v spojení so všetkými stranami konfliktu v úsilí o vyriešenie situácie. Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie tiež vyjadrilo znepokojenie a žiadalo strany konfliktu o zachovanie zdržanlivosti.

Kanadský premiér Justin Trudeau pre médiá uviedol, že Kanada útok Iránu odsudzuje a stojí po boku Izraela. Solidaritu a oddanosť Izraelu čeliacemu útokom vyjadrila aj kancelária kanadského prezidenta Javiera Mileia. Na útok reagovali aj Spojené štáty, Francúzsko, Čína a ďalšie krajiny.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami, uviedla izraelská armáda. Izraelu a spojencom podarilo zostreliť až 99 percent z nich. Teherán uviedol, že išlo o odvetu za Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné „zločiny“ vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ, Kanada a Nemecko odsudzujú útok Iránu, Egypt a Saudská Arábia žiadajú zdržanlivosť

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: