eReport.sk
Nastal čas na mier?
Sadnú si niekedy Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj za rokovací stôl a budú sa baviť o mieri na Ukrajine?Kombosnímka. Foto: tasr/ap

Erdogan zatelefonuje Putinovi i Zelenskému. Chce ich dať dokopy v Istanbule

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan plánuje v nasledujúcich hodinách telefonovať so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom a svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským v nádeji, že rozhovory budú viesť k stretnutiu týchto lídrov v Turecku s cieľom ukončiť rusko-ukrajinskú vojnu. TASR prevzala správu od agentúry Reuters.

„Dnes alebo zajtra plánujeme opäť telefonovať s Putinom a Zelenským,“ uviedol turecký prezident. „Prostredníctvom telefonátov plánujeme posunúť proces (mierových rokovaní) v Istanbule na úroveň lídrov,“ dodal Erdogan.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara vyslovila podporu Kyjevu, no zároveň odmieta zaviesť sankcie voči Moskve. Snaží sa tiež pôsobiť ako sprostredkovateľ v snahách o urovnanie rusko-ukrajinského konfliktu.

Putin: Obrancom Mariupola nedovolí vzdať sa

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok v rozhovore s predsedom Európskej rady Charlom Michelom obvinil Kyjev, že odmieta povoliť ukrajinským jednotkám v obliehanom prístavnom meste Mariupol, aby sa vzdali. Informovala o tom agentúra AFP.

Putin Michelovi povedal, že všetci vojaci ukrajinských ozbrojených síl, bojovníci tzv. nacionalistických práporov a zahraniční žoldnieri, ktorí sú v oceliarenskom komplexe Azovstaľ, „zostanú nažive, ak zložia zbrane“.

Podľa Putina ozbrojenci bojujúci na strane Ukrajiny, ktorí sa vzdajú, budú mať tiež zaručené, že sa s nimi bude zaobchádzať v súlade s medzinárodným právom a bude im poskytnutá kvalitná zdravotná starostlivosť.

Ruský prezident však upozornil, že „kyjevský režim nedovoľuje, aby sa táto možnosť využila“. Vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnej webovej stránke Kremľa sa uvádza, že Putin s Michelom hovoril aj o prijímaných opatreniach na ochranu civilistov, „každodennom otváraní humanitárnych koridorov a vyhlasovaní režimu prímeria pre bezpečnú evakuáciu civilistov“.

Putin podľa Kremľa upozornil predsedu Európskej rady na vyhlásenia predstaviteľov EÚ o potrebe riešiť situáciu na Ukrajine vojenskými prostriedkami, ako aj na ignorovanie početných vojnových zločinov spáchaných ukrajinskými bezpečnostnými silami.

Z vyhlásenia Kremľa vyplýva, že podľa Moskvy by Brusel mohol využiť svoj vplyv na kyjevské vedenie a doviesť ho k tomu, aby zastavilo ostreľovanie miest a dedín v Donbase na východe Ukrajiny a „ďalšie hrubé porušovanie medzinárodného humanitárneho práva“.

V reakcii na výzvu na nadviazanie priameho kontaktu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským Putin podľa Kremľa poznamenal, že takáto možnosť závisí „od konkrétnych výsledkov prebiehajúcich rokovaní medzi ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi, kde ukrajinská strana nie je dôsledná a nie je pripravená hľadať vzájomne prijateľné riešenia“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan zatelefonuje Putinovi i Zelenskému. Chce ich dať dokopy v Istanbule

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre