eReport.sk
Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Erdogan: Spoločné záujmy USA a Turecka sú dôležitejšie než rozpory

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval administratívu nového amerického prezidenta Joea Bidena na posilnenie spolupráce s Tureckom. Erdoganove slová nasledovali po sérii tvrdých vyjadrení, v ktorých obvinil Washington z podpory kurdských militantov, informovala v nedeľu agentúra AP.

Turecký prezident vo videoposolstve, zverejnenom v sobotu večer, vyslovil presvedčenie, že spoločné záujmy USA a Turecka sú dôležitejšie než ich vzájomné rozpory. Turecko-americké vzťahy boli podľa neho v minulosti ťažko skúšané, avšak strategické partnerstvo oboch krajín vždy prekonalo všetky problémy. 

Erdogan opakovane obvinil USA z podpory “teroristov”

Posolstvo bolo odvysielané v rámci spustenia vysielania tureckej televíznej stanice v USA. Erdogan predtým v priebehu týždňa opakovane obvinil USA z podpory “teroristov”, teda kurdských separatistov bojujúcich proti Ankare. Obvinenia súviseli s incidentom z minulého víkendu, keď tureckí vojaci objavili jaskynnom komplexe na severe Iraku telá 13 tureckých rukojemníkov zadržiavaných bojovníkmi Strany kurdských pracujúcich (PKK). 

Turecký prezident mal v tejto súvislosti pocit, že Spojené štáty smrť tureckých rukojemníkov dostatočne rázne neodsúdili a že nevyjadrili jasnú solidaritu s Ankarou. Opatrné vyjadrenia Washingtonu súviseli s tým, že bezprostredne nebolo jasné, či rukojemníkov skutočne zabili ozbrojenci PKK. Kurdskí povstalci uviedli, že rukojemníci prišli o život počas tureckých náletov.

Chce posilniť vzťahy

Ako problematický aspekt americko-tureckých vzťahov Erdogan vo svojom sobotňajšom posolstve spomenul aj otázku tureckého duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v exile v USA. Ankara tohto kazateľa obviňuje zo zosnovania pokusu o štátny prevrat v Turecku v roku 2016, čo samotný Gülen odmieta. Turecko neúspešne žiada Spojené štáty o jeho vydanie.

“Veríme, že spoločné záujmy s Amerikou vysoko prevyšujú naše odlišné názory,” uviedol v sobotu Erdogan a dodal, že chce posilniť vzťahy prostredníctvom “dlhodobej perspektívy založenej na výhodách pre obe strany”.  

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.