eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

EMA upriamila pozornosť na výsledky štúdií: Vakcíny proti covidu sú počas tehotenstva bezpečné!

Štúdie uskutočnené na tehotných ženách zistili, že dve najviac používané vakcíny proti koronavírusu nepredstavujú žiadne riziko pre matky ani pre bábätká. V utorok to oznámil regulačný úrad Európskej únie, Európska lieková agentúra (EMA), na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Výskumy s približne 65.000 ženami priniesli „narastajúce množstvo dôkazov“, že vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna nespôsobujú komplikácie v tehotenstve, uviedla EMA so sídlom v holandskom Amsterdame.

Vraj sa nepotvrdil žiadny náznak zvýšeného rizika

Tieto vakcíny tiež poskytujú vyššiu ochranu pred hospitalizáciou a smrťou, predovšetkým vo vysokom štádiu tehotenstva, informovala EMA. „Výskumy po zaočkovaní mRNA vakcínami proti covidu nezistili žiadny náznak zvýšeného rizika komplikácií v tehotenstve, potratu, predčasného pôrodu alebo škodlivých účinkov na nenarodené deti,“ napísala EMA vo vyhlásení.

Pfizer a Moderna využívajú pri výrobe svojich vakcín práve technológiu mRNA. Regulačný úrad pre lieky (EMA) uviedol, že „podrobne preskúmal niekoľko štúdií“ zahŕňajúcich okolo 65.000 tehotenstiev v rôznych štádiách.

EMA bude posudzovať údaje o ďalších vakcínach

„Preskúmanie dôkazov zo skutočného života ukázalo, že výhody zaočkovania mRNA vakcínami proti covidu počas tehotenstva prevažujú nad akýmikoľvek možnými rizikami pre budúce mamičky a nenarodené deti,“ dodala EMA v stanovisku.

Samotné tehotenstvo sa spájalo s vyšším rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 v druhom a treťom trimestri, preto by sa mali budúce mamičky dať zaočkovať, upozornil regulačný úrad.

EMA uviedla, že teraz bude posudzovať údaje o ďalších vakcínach, ktoré schválila na používanie, „keďže už sú k dispozícii“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
  2. Primár Jakub Hložník
  3. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. žiada o počkanie s treťou dávkou
  4. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EMA upriamila pozornosť na výsledky štúdií: Vakcíny proti covidu sú počas tehotenstva bezpečné!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti