tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na archívnej snímke z 5. augusta 2022 čínska vojenská stíhačka J-11 prelietava nad Taiwanským prielivom.
Na archívnej snímke z 5. augusta 2022 čínska vojenská stíhačka J-11 prelietava nad Taiwanským prielivom. Foto: tasr/ap

Dve americké vojnové lode sa preplavili cez Taiwanský prieliv

Dve americké vojnové lode preplávali v nedeľu cez Taiwanský prieliv. Oznámilo to námorníctvo Spojených štátov, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP. Ide o prvý takýto tranzit, odkedy Čína v okolí Taiwanu uskutočnila bezprecedentné vojenské cvičenia.

Námorné sily USA vo vyhlásení uviedli, že tento tranzit ich vojenských lodí „demonštruje záväzok Spojených štátov ohľadom voľného a otvoreného Indo-Pacifiku“.

Spojené štáty síce oficiálne neuznávajú nezávislosť Taiwanu, avšak zaviazali sa mu poskytovať podporu v oblasti obrany. Čína, ktorá považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, upozorňuje, že v krajnom prípade je pripravená hájiť svoje nároky aj vojensky.

V reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej zo začiatku augusta spustil Peking niekoľkodňové vojenské cvičenia, počas ktorých vysielal lietadlá k Taiwanu a dokonca odpálil rakety ponad tento ostrov. Čínske vojenské lode prekračovali stredovú líniu v Taiwanskom prielive, ktorá je neoficiálnou, no dosiaľ fakticky dodržiavanou hranicou medzi ostrovom a pevninou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dve americké vojnové lode sa preplavili cez Taiwanský prieliv

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku