eReport.sk
Obžalovaný Peter Gašparovič počas príchodu na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) 21. októbra 2021 v Pezinku.
Peter Gašparovič počas príchodu na pojednávanie. Foto: tasr

VIDEO Dvaja “judáši” dostali vysoké tresty! Vlani ich zadržali spolu s Lučanským a Beňom

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Gašparovič a bratislavský expolicajt Ladislav Vičan sú vinní z prijímania úplatku. Gašparova odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na 11-ročný nepodmienečný trest. Vymeral mu aj peňažný trest 50-tisíc eur, v prípade nezaplatenia 15-mesačný náhradný trest. Tiež dvojročný ochranný dohľad. Bývalý policajt Vičan dostal desaťročný nepodmienečný trest a peňažný trest 40-tisíc eur, v prípade nezaplatenia ročný náhradný trest. Prepadne mu aj automobil.

Peter Gašparovič aj Ladislav Vičan sa voči rozsudku odvolali. Nie je tak právoplatný a rozhodovať bude s konečnou platnosťou Najvyšší súd. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Aurel Pardubský si ponechal 15-dňovú lehotu na rozmyslenie, informoval Denník N.

“Priamo pre seba a pre inú osobu žiadali a prijali úplatok, čin spáchali vo veľkom rozsahu,” uviedla samosudkyňa Ružena Sabová. Poukázala na to, že exiskár Gašparovič žiadal od podnikateľa Dušana Bočkaya najmenej 350-tisíc, pričom napokon prišlo k odovzdaniu 200-tisíc eur.

V hre malo byť stovky tisíc eur

Gašparovič a Vičan mali podľa obžaloby napomôcť zrušeniu predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok. Rozhodnutie mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku 400-tisíc eur od šéfa spoločnosti Dušana Bočkaya, ktorý mali rozdeliť aj iným. Keďže predbežné opatrenie nezrušili, napokon malo prísť len k vyplateniu zálohy 200-tisíc eur.

Obaja počas pojednávaní vyhlásili, že sú nevinní

V prípade dokázania viny pred súdom im hrozil trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov. Obaja počas pojednávaní vyhlásili, že sú nevinní. Prokurátor žiadal 11-ročný nepodmienečný trest, tiež trest prepadnutia majetku.

Obžalovaný Peter Gašparovič na Špecializovanom trestnom súde 21. októbra 2021 v Pezinku. – Foto: tasr

Dvojicu zadržali na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb.

Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, ktorý tragicky zomrel v cele či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Beňa uzavrel dohodu o vine a treste, dostal trojročný podmienečný trest.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Branislav Zurian
  2. Vladimír Pčolinský.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Dvaja “judáši” dostali vysoké tresty! Vlani ich zadržali spolu s Lučanským a Beňom

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport