eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredajšom emotívnom prejave vo Varšave vyzdvihol úzke spojenectvo svojej krajiny s Poľskom
Poľský prezident Andrzej Duda (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij počas uvítacej ceremónie pred prezidentským palácom vo Varšave v stredu 5. apríla 2023. Ukrajinský prezident je na návšteve Poľska na pozvanie Dudu. Ide o jeho prvú oficiálnu návštevu Poľska od začiatku invázie. Foto. TASR/AP

Duda: Putin si myslí, že nás zastraší svojimi jadrovými zbraňami. My však stojíme za demokratickou Ukrajinou!

Poľský prezident Andrzej Duda označil v piatok plány ruského prezidenta Vladimira Putina na rozmiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku za napínanie svalov a pokus o zastrašenie sveta. TASR o tom informuje na základe správ agentúr APA a PAP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Orbán má pravdu!
  2. Taraba si všíma súvislosť.
  3. Zbrane sú kšeft
  4. Morawiecki poriadne prestrelil

Duda v Rakúsku

„Som presvedčený, že je to pokus zastrašiť nás. Vyvolať u nás psychózu,“ povedal vo Viedni po rokovaniach s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Duda uviedol, že tento krok Ruska je zacielený najmä na západnú Európu so zámerom vytvoriť dojem, že Moskva svoj jadrový arzenál posúva bližšie k Západu. Takisto vyjadril znepokojenie nad ukrajinskými jadrovými elektrárňami, ktoré okupuje Rusko.

Rakúsky prezident

„Imperiálna vojna Ruska proti Ukrajine nás nemôže nechať ľahostajnými,“ povedal Van der Bellen. S Dudom sa zhodol, Európska únia musí aj naďalej stáť spoločne za demokratickou Ukrajinou.

Členské krajiny EÚ sa podľa jeho slov môžu v náročných situáciách na seba navzájom spoľahnúť.

Rakúsky prezident podľa svojich slov vyvinie úsilie s cieľom podporiť odmínovanie Ukrajiny. Takisto ocenil rozsiahlu vojenskú, civilnú a humanitárnu pomoc, ktorú Poľsko Ukrajine poskytuje.

Radosť..

Poľsko podľa Dudových slov rešpektuje neutrálny postoj Rakúska. Prejavilo by však radosť v prípade, keby Rakúsko dodalo ešte viac nevojenského tovaru ako ochranné vesty a masky.

Európske krajiny si podľa van der Bellena uvedomujú, že pokračovať v dovoze ruského zemného plynu počas trvania vojny nie je dlhodobo udržateľné. Rakúsko preto hľadá iné zdroje.

Energie

Rakúsky prezident tiež upozornil, že Poľsko aj Rakúsko musia postupne vyradiť zdroje energie, ktoré škodia životnému prostrediu. Poľsko už z Ruska nedováža žiadny plyn, dve tretiny svojej energetickej potreby však získava z uhoľných elektrární, píše APA.

Duda sa popoludní vo Viedni stretne s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom a predsedom parlamentu Wolfgangom Sobotkom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Duda: Putin si myslí, že nás zastraší svojimi jadrovými zbraňami. My však stojíme za demokratickou Ukrajinou!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php